Domáce Politika Top

Justícia sa otriasa v základoch. Mali byť garantmi spravodlivosti, teraz musia vysvetľovať pletky s Kočnerom

Marian Kočner Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Komunikácia, o ktorej sa stále hovorí „iba“ ako o údajnej, stína hlavy naprieč našou justíciou a vyvoláva stále viac otáznikov nad fungovaním nášho súdnictva. Po tom, ako boli medializované niektoré správy, údajne pochádzajúce z telefónu Mariana Kočnera, o pozíciu prišlo niekoľko vysokopostavených ľudí z rôznych oblastí justície. To, čo ich všetkých spája, je práve osoba kontroverzného podnikateľa, ktorý dnes sedí vo väzbe. 

 

Zatiaľ najväčšiu pozornosť vzbudil prípad bývalej štátnej tajomníčky rezortu spravodlivosti Moniky Jankovskej. V čase jej pôsobenia na ministerstve si mal o nej Kočner, dnes obžalovaný vo viacerých prípadoch vrátane vraždy novinára Jána Kuciaka, písať s ďalšou obžalovanou v tejto kauze, Alenou Zsuzsovou. Prostredníctvom správ vymenených cez aplikáciu Threema mal Kočner o Jankovskej hovoriť ako o “svojej opičke”. Písať si s ňou však mal aj osobne. Polícia v auguste štátnej tajomníčke zadržala mobilný telefón, tá však kontakt s Kočnerom aj napriek tomu vytrvalo odmietala. Po tlaku na svoju osobu však podala demisiu. Po odchode z ministerstva spravodlivosti sa chcela vrátiť späť do talára, pôsobiť mala na Krajskom súde v Bratislave. Minister spravodlivosti Gábor Gál však podal voči nej  disciplinárny návrh v inej veci. Disciplinárny senát následne Jankovskej výkon funkcie dočasne pozastavil.

Podľa medializovaných informácií si mala Jankovská s Kočnerom písať okrem iného aj o kauze zmenky. Tie žiadal Kočner vyplatiť od Pavla Ruska a v druhom rade od TV Markíza, keďže sa viažu k obdobiu, kedy bol riaditeľom komerčnej televízie.

Jankovská mala pre Kočnera ovplyvňovať sudcov v čase, keď išlo „iba“ o civilný spor tak, aby súd rozhodol v jeho prospech. Prípad mala na stole sudkyňa Okresného súdu Bratislava V. Zuzana Maruniaková. Za to, že sa stala sudkyňou, mala vraj vďačiť práve Jankovskej. Tá od nej na oplátku žiadala „splatiť dlh.“ Z celej veci mala pritom finančne profitovať aj Maruniaková. Kvôli jej neistote jej však s rozsudkom mala pomôcť aj sudkyňa Denisa Cviková, ktorá pracuje na Okresnom súde Bratislava I. Kočnerovi totiž záležalo na tom, aby bol napísaný dobre. Cviková sa mala následne inkognito objaviť aj na samotnom pojednávaní. Momentálne sa ňou už zaoberá ministerstvo spravodlivosti.

Maruniaková je v súčasnosti na materskej dovolenke. Patrila k tým sudcom, ktorým polícia v polovici augusta zhabala mobilné telefóny.

Monika Jankovská. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Padali hlavy

Týmto sa však Kočnerov zoznam ani zďaleka nekončí. Podľa šifrovanej komunikácie s ním mali byť v kontakte aj ďalší. Sudkyňa Okresného súdu Bratislava I. Miriam Repáková už dobrovoľne požiadala o prerušenie výkonu funkcie sudcu. Repáková mala Kočnerovi cez Threemu radiť, ako má jeho skupina postupovať v kauze Technopol Servis. Nakoniec vydala rozhodnutie, z ktorého profitovali práve oni.

Repáková tak nasledovala svojho kolegu, predsedu Okresného súdu Bratislava III. Davida Lindtnera. Ten tiež požiadal o prerušenie výkonu funkcie po tom, ako sa objavil v údajnej komunikácii Mariana Kočnera.  Dvojica si mala písať o viacerých citlivých kauzách, ako bola objednávka vraždy Sylvie Volzovej či daňová kauza Ladislava Bašternáka. Z konverzácie vyplýva, že sa mali stretnúť aj osobne. Lindtner komunikáciu s Kočnerom priznal.

Údajná komunikácia s Marianom Kočnerom stála funkciu aj ďalšieho sudcu. Disciplinárny senát dočasne pozastavil funkciu sudcovi Okresného súdu Bratislava I. Vladimírovi Sklenkovi. Ten mal s kontroverzným podnikateľom komunikovať intenzívne – vymeniť si mali viac ako 6-tisíc správ. Sklenka mu mal z pozície podpredsedu súdu, zodpovedného za obchodný úsek, posúvať viaceré citlivé informácie. Kočner sa prostredníctvom nich mal dostať „do obrazu“ v tom, čo sa deje na obchodnom trhu aj v radoch konkurencie.  Rovnako ako iným spomínaným sudcom, aj Sklenkovi ešte v auguste polícia zaistila mobil.

David Lindtner. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

Už aj východ

Chápadlá Mariana Kočnera v justícii majú však siahať aj za hranice hlavného mesta. Počas tohto týždňa bola zverejnená údajná komunikácia, v ktorej sa mal Kočner pýtať podnikateľa Mariána Sisáka na sudcu Okresného súdu Košice II. Adriána Pažúra.  Pažúr rozhodoval v prospech Kočnera v kauze Unipharma, kde chcel obrať najväčšieho slovenského distribútora liekov o 45 miliónov eur. Sudca však to, že by s Kočnerom komunikoval, odmieta. To, o čom si píšu iné osoby, vraj ovplyvniť nemôže.

Kočner sa mal informovať aj o ďalších košických sudcoch. Zaujímať ho mal najmä istý „Imre“, ktorý tam “má vládnuť”. Podľa medializovaných informáciu tak majú volať šéfa košického krajského súdu Imricha Volkaia. Ten to však odmietol.

Peter Šufliarsky. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Neobišiel ani prokuratúru

S Kočnerom si mal v minulosti písať aj dnes už bývalý námestník generálneho prokurátora – Peter Šufliarsky. Z ich údajnej komunikácie vyplynulo, že sa bavili o politike a stretnúť sa mali aj osobne. Šufliarsky komunikáciu priznal, no podľa neho ho nijako nediskreditovala. Po prevalení kauzy však napriek tomu na jar tohto roka sám z vedenia prokuratúry odišiel.

Pred pár dňami na prokuratúre skončil aj bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Funkcie prokurátora mu pozastavil generálny prokurátor Jaromír Čižnár po tom, ako na neho boli podané dva nové disciplinárne návrhy. Urobil tak deň potom, ako bolo zverejnené video, na ktorom si Kočner v Trnkovej kancelárii inštaluje skrytú kameru. V polovici októbra bola tiež medializovaná nahrávka, ktorá má zachytávať komunikáciu medzi Kočnerom a Trnkom. Vyplynulo z nej, že Kočner Trnku vypočúval a ten sa mu mal pod tlakom priznať, že spolu s ďalšími vydierali šéfa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka nahrávkou Gorila.