Domáce Komentáre a názory

Jurinová tvrdí: Minimálny dôchodok vytvára vrstvu druhotriednych dôchodcov

BRATISLAVA – Zákon o minimálnom dôchodku vytvára podľa podpredsedníčky NR SR Eriky Jurinovej vrstvu druhotriednych dôchodcov. „Som rada, že prezident Andrej Kiska sa stotožnil s obavami opozície v súvislosti so zákonom o sociálnom poistení. Zákon diskriminuje a to nie je spravodlivé,“ povedala Jurinová dnes pre agentúru SITA. Základné ľudské práva a dôstojná staroba sa podľa nej predsa nemôžu stať rukojemníkom politických šarvátok. „Máme tu dôchodcov, ktorí ak pracovali, sporitelia prvého, či druhého piliera, nesmú byť penalizovaní len z dôvodu, že premiér má rád len prvý pilier. Diskriminovať ľudí, ktorí si v dobrej viere sporia ťažko zarobené prostriedky, je neprijateľné, najmä ak vieme že v iných prípadoch sa na to, v akom systéme dôchodkov sa sporí, neprihliada,“ zdôraznila s tým, že je to dobrý signál, ak sa do tejto problematiky zaangažoval aj prezident Andrej Kiska. „Vetovaný zákon sa teraz opäť vráti do parlamentu a v prípade opätovného schválenia bez odstránenia nespravodlivosti, pokračujeme ďalej podaním na Ústavný súd,“ dodala.

Prezident SR Andrej Kiska vo štvrtok vrátil do parlamentu na opätovné prerokovanie novelu zákona o sociálnom poistení, ktorou sa má od začiatku júla tohto roku zaviesť na Slovensku minimálny dôchodok. Hlave štátu sa nepozdáva to, že sporitelia v druhom pilieri majú mať nárok na nižší minimálny dôchodok od štátu ako osoby, ktoré v sporivom pilieri neboli. “Niet legislatívneho vyjadrenia nevyhnutnosti takej právnej úpravy, ktorá diskriminuje dôchodcov, ktorí boli zároveň v druhom pilieri,” uviedol prezident v zdôvodnení svojho rozhodnutia. Penzisti, ktorí boli sporiteľmi v druhom pilieri, sú podľa Kisku znevýhodňovaní len pre svoju účasť v kapitalizačnom pilieri. “Takúto právnu úpravu, podľa môjho názoru, možno považovať za priamu diskrimináciu,” uviedol. Prezident preto navrhuje, aby mali sporitelia v druhom pilieri nárok na rovnakú výšku minimálneho dôchodku ako tí, ktorí boli účastníkmi výlučne štátneho priebežného dôchodkového systému.

Novele zákona o sociálnom poistení vyčíta prezident aj to, že zásluhovo definovaný princíp nároku na minimálny dôchodok tak, ako ho upravuje schválený zákon, vytvorí v praxi viaceré kategórie dôchodcov s nízkymi príjmami. “Niektorí dôchodcovia budú mať nárok na minimálny dôchodok, iní budú mať nárok na znížený minimálny dôchodok a ďalší budú naďalej odkázaní na dávky v hmotnej núdzi,” upozornil prezident. Dôsledkom toho podľa neho budú existovať rôzne úrovne minimálneho garantovaného príjmu dôchodcov, ktorých sociálna situácia môže byť podobná.

Hlava štátu spochybňuje argument vlády pre nižší minimálny dôchodok pre sporiteľov, ktorým má byť morálny hazard a riziko motivácie k nezodpovednému správaniu sa sporiteľov. “Zdôrazňovaním rizika morálneho hazardu sa vytvára dojem, akoby hlavnou skupinou adresátov inštitútu minimálneho dôchodku mali byť sporitelia, ktorí “nezodpovedne investovali”. Skutočným adresátom sú a budú dôchodcovia, ktorí počas svojej profesionálnej kariéry mali nízke príjmy bez ohľadu na dôchodkové piliere a investičné rozhodnutia,” tvrdí prezident.

Novelou zákona by sa mal od začiatku júla tohto roka na Slovensku zaviesť minimálny dôchodok. Podmienkou pre nárok na minimálny dôchodok bude získanie najmenej 30 rokov dôchodkového poistenia. Pre ľudí, ktorí počas života nadobudli 30 rokov dôchodkového poistenia, bude minimálny dôchodok tvoriť 136 % zo sumy životného minima, čo pre tento rok predstavuje 269,5 eura. Suma minimálnej penzie sa bude zvyšovať za každý ďalší rok dôchodkového poistenia o 2 percentuálne body a od 40 rokov o 3 percentuálne body. Napríklad pri 45 rokoch dôchodkového poistenia by minimálna penzia v tomto roku predstavovala 340,8 eura.