Politika Zahraničné

Juncker sa vrátil do úradu. Hneď ho čakal telefonát s Johnsonom

Jean-Claude Juncker. Zdroj: SITA/AP Photo/Francisco Seco

BRUSEL – Dosluhujúci predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker využil utorok, svoj prvý deň po návrate do úradu po operácii žlčníka na telefonický rozhovor s britským premiérom Borisom Johnsonom o “zmrazených” rokovaniach o brexite. Uviedla v utorok hovorkyňa EK Mina Andreevová.

Šéf exekutívy EÚ sa 19. augusta v Luxemburgu podrobil operácii, pri ktorej mu odstránili žlčník. Zákrok dopadol úspešne, ale kvôli nemu sa Juncker nemohol zúčastniť na víkendovom summite krajín G7 vo francúzskom meste Biarritz. EÚ na tomto podujatí zastupoval predseda Európskej rady Donald Tusk.

Obsah telefonického rozhovoru nie je známy, Andreevová však zopakovala Junckerovo stanovisko, že je na Londýne, aby predložil konkrétne návrhy na prekonanie súčasnej patovej situácie okolo odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ. Hlavným “kameňom úrazu” dohody o brexite je budúci osud hranice medzi Írskom a britskou provinciou Severné Írsko. Únia v snahe predísť režimu tzv. tvrdej hranice zakomponovala do “rozvodovej zmluvy” takzvanú írsku poistku, s ktorou však britská konzervatívna vláda nesúhlasí.

Keďže sa posledný stanovený dátum brexitu (31. október) blíži, Andreevová zdôraznila, že akýkoľvek nový návrh, ktorý predstaví Johnson, bude musieť byť zlučiteľný s dohodou o brexite. Tú lídri členských krajín EÚ a bývalá britská premiérka Theresa Mayová podpísali v novembri 2018. Mayovej nástupca trvá na tom, že je potrebné pozmeniť klauzulu dohody týkajúcu sa írskej poistky, čo však EÚ rázne odmieta. Novú šancu na “prelomenie” patovej situácie sľubuje príchod britského vyjednávača pre brexit Davida Frosta do Bruselu. V metropole EÚ je očakávaný vo večerných hodinách.