Politika Zahraničné

Juhokórejský prezident vyzval na nové stretnutie Trumpa a Kima

Mun Če-in - Zdroj: TASR/ Ryan Kelly/NTB Scanpix via AP

OSLO – Juhokórejský prezident Mun Če-in vyzval v stredu amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una, aby sa znovu stretli, lebo podľa jeho slov predlžovaná patová situácia oslabuje ich ochotu viesť dialóg o Kórejskom polostrove.

Mun počas návštevy nórskej metropoly Oslo povedal, že je “žiaduce, aby sa predseda Kim a prezident Trump stretli v blízkej budúcnosti. “Ak sa bude obdobie bez dialógu predlžovať, potom sa môže nadšenie pre dialóg vytratiť,” uviedol Mun k prvému výročiu historického stretnutia oboch politikov v Singapure. Cieľom summitov je dosiahnuť mier na Kórejskom polostrove a zbaviť ho jadrových zbraní.

Druhý summit Trumpa s Kimom vo vietnamskom Hanoji vo februári bol vo všeobecnosti vnímaný ako neúspech, pripomenula tlačová agentúra AFP. “Keďže druhý summit USA-Severná Kórea v Hanoji nepriniesol konkrétnu dohodu a potom sme nemali žiaden podnet pre konanie tretieho summitu USA-KĽDR…, pri zbežnom pohľade môžeme povedať, že sa nachádzame v istom druhu slepej uličky,” vysvetlil juhokórejský líder.

Avšak “aj keď nevedieme žiaden oficiálny dialóg, vymieňame si osobné listy a v týchto osobných listoch si vyjadrujeme vzájomnú dôveru, ako aj neochvejné odhodlanie viesť dialóg ďalej,” uviedol Mun. Trump v utorok oznámil, že dostal od Kim Čong-una “krásny list”. Mun vyhlásil, že by sa rád stretol so severokórejským vodcom ešte pred Trumpovou návštevou v Južnej Kórei, naplánovanou na koniec júna. “Ale o presnom načasovaní stretnutia musí rozhodnúť predseda Kim,” doplnil juhokórejský prezident.