Zahraničné

Juhokórejský prezident varoval, že testy KĽDR môžu skomplikovať rokovania s USA

Mun Če-in - Zdroj: TASR/Bee Jae-man/Yonhap via AP

SOUL – Juhokórejský prezident Mun Če-in vo štvrtok vyhlásil, že raketové testy Severnej Kórey môžu ohroziť jadrové rokovania s USA. Informovala o tom agentúra AFP.

Mun varoval, že testy môžu skomplikovať rokovania bez ohľadu na to, aké má Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) úmysly. Podľa prezidentových slov je však ešte priskoro robiť relevantné závery o tom, či Severná Kórea porušila rezolúcie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN). Rezolúcie zakazujú používať technológie balistických rakiet, pripomenula agentúra Jonhap.

Severná Kórea odpálila vo štvrtok dve strely. Prezident Mun Če-in podľa Jonhapu povedal, že jeho vláda a aj Spojené štáty sa na základe dĺžky ich letu domnievajú, že išlo o “rakety krátkeho doletu”. Zbor náčelníkov štábov (JCS) juhokórejskej armády uviedol, že jedna strela preletela 420 kilometrov a druhá 270 kilometrov pred tým, ako dopadli do Japonského mora.

Ak by sa Severná Kórea vrátila k testovaniu balistických zbraní dlhšieho doletu, podľa analytikov by to znamenalo, že Pchjongjang sa odvracia od diplomacie. Tohtoročný summit prezidenta USA Donalda Trumpa s Kim Čong-unom vo vietnamskom Hanoji sa skončil neúspechom, pričom Spojené štáty sa nedomnievajú, že Severná Kórea ponúka dostatok krokov vedúcich k odzbrojeniu na to, aby mohlo dôjsť k uvoľneniu sankcií.