Politika Zahraničné

Johnsonove plány na brexit narazili v Snemovni lordov na prekážku

Boris Johnson - Zdroj: SITA/AP/Leon Neal

LONDÝN – Plány britského premiéra Borisa Johnsona na brexit narazili v pondelok na prekážku, keď horná komora parlamentu nariadila vláde, aby občanom Európskej únie žijúcim v Spojenom kráľovstve dala fyzický dôkaz o tom, že majú právo zostať v ostrovnej krajine aj po jej vystúpení z EÚ. Informovali o tom tlačové agentúry AP a AFP.

Nevolená horná komora, Snemovňa lordov, schválila pomerom hlasov 270 k 229 pozmeňujúci dodatok k vládnemu návrhu zákona, ktorý umožňuje Británii odchod z Únie 31. januára a zakotvuje aj podmienky brexitu. Tento návrh zákona (EU Withdrawal Agreement Bill) bol hladko schválený v Dolnej snemovni britského parlamentu, kde majú Johnsonovi konzervatívci väčšinu, ale v Snemovni lordov má aj odporcov.

Pondelkové hlasovanie v hornej komore zohľadnilo obavy približne 3,6 milióna občanov EÚ a Švajčiarska, ktorí v súčasnosti v Británii žijú. Spomínaní občania musia zatiaľ požiadať o pobyt po brexite a ak im úrady vyhovejú, dostanú elektronický kód, ktorý predložia každému, kto bude vyžadovať dôkaz o ich štatúte prisťahovalca – napríklad majiteľovi prenajímaného bytu či zamestnancom aerolínií.

Štatút trvalého pobytu

V súčasnosti sa občania EÚ iba zaregistrujú online, kde potvrdia svoj “štatút trvalého pobytu”, ale nedostanú o tom žiaden fyzický dôkaz. Liberálnodemokratický člen Snemovne lordov Jonny Oates však argumentoval, že tento postup je “závislý od internetového spojenia, ktorý má svoje slabé stránky, a od pružnosti vládneho IT systému”. “V skutočnom svete je pri trvalom pobyte potrebné vydať fyzický doklad o štatúte prisťahovalca,” uviedol Oates svojim kolegom v Snemovni lordov.

Boris Johnson – Zdroj: SITA/AP/Kirsty Wigglesworth

V dodatku hornej komory sa teda uvádza, že občania EÚ žijúci v Británii musia dostať dokument potvrdzujúci ich právo na pobyt v ostrovnej krajine. Oates vysvetlil, že ak občania EÚ nebudú mať nevyvrátiteľný doklad, budú “závažne znevýhodnení” napríklad pri dohadovaní s majiteľmi bytov pri prenájmoch a v ďalších situáciách. Koordinátor Európskeho parlamentu pre brexit Guy Verhofstadt takisto upozorňoval na obavy z toho, že občania EÚ nemajú fyzický doklad, a zdôraznil, že takýto dokument by im “priniesol istotu”.

Členovia Snemovne lordov schválili poskytovanie fyzickej dokumentácie pre občanov EÚ, ale tento pozmeňujúci dodatok musí teraz schváliť aj Dolná snemovňa – hlasovať o ňom bude v stredu 22. januára. Lordi budú v utorok hlasovať ešte o ďalšom spornom dodatku k návrhu zákona o brexite, ktorý sa týka práva detských prisťahovalcov bez sprievodu dospelého pripojiť sa k príbuzným už žijúcim v Británii.