Politika Zahraničné

Johnson varoval rebelujúcich konzervatívnych poslancov. Pohrozil im vylúčením z klubu

Johnson varoval rebelujúcich konzervatívnych poslancov. Zdroj: TASR/AP

LONDÝN – Britský premiér Boris Johnson varoval v pondelok poslancov britského parlamentu za Konzervatívnu stranu, ktorí majú v úmysle hlasovať s opozíciou proti odchodu Británie z EÚ bez dohody, že budú vylúčení z poslaneckého klubu a v budúcich voľbách nebudú môcť za svoju stranu kandidovať. Informovala o tom agentúra Reuters.

 

“Ak v utorok nebudú hlasovať s vládou, oslabia rokovaciu pozíciu vlády (voči EÚ) a odovzdajú kontrolu nad parlamentom vodcovi opozičnej Labouristickej strany Jeremymu Corbynovi,” uviedol nemenovaný zdroj z prostredia Konzervatívnej strany s tým, že všetci konzervatívci, ktorí nebudú hlasovať s vládou, budú vylúčení z poslaneckého klubu a v nasledujúcich voľbách nebudú môcť za stranu kandidovať.

Johnson po svojom zvolení za britského premiéra sľúbil, že Británia Európsku úniu opustí 31. októbra, a to s dohodou alebo bez nej, čo podľa Reuters viedlo k ústavnej kríze, ktorej riešením by mohli byť predčasné voľby.

Konzervatívni poslanci, ktorí nesúhlasia s brexitom bez dohody, sa spojili s opozičnými stranami zastúpenými v parlamente a majú v úmysle zviazať Johnsonovej vláde ruky prijatím zákona, ktorý by odchod Británie z EÚ bez dohody znemožnil. Podľa odporcov rozvodu bez dohody by takýto krok mal katastrofálne dôsledky pre britskú ekonomiku.

Viac ako tri roky po oznámení výsledkov referenda, v ktorom 52 percent Britov hlasovalo za vystúpenie z EÚ, stále nie je jasné, za akých podmienok sa tak stane a či vôbec k brexitu dôjde.

Lauboristi zastavia brexit bez dohody, tvrdí Corbyn

Líder britskej opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn v pondelok vyhlásil, že chce parlamentné voľby a že jeho strana zastaví brexit bez dohody. Informovala o tom agentúra Reuters.

“Musíme sa spojiť a zastaviť brexit bez dohody – tento týždeň môžeme mať na to poslednú šancu,” uviedol Corbyn počas svojho prejavu v meste Salford v severnom Anglicku. “Potom budeme potrebovať parlamentné voľby,” dodal.

“Vo voľbách dajú labouristi ľuďom šancu opäť prevziať kontrolu a vo verejnom hlasovaní budú mať konečné slovo s dôveryhodnými možnosťami na oboch stranách, vrátane možnosti zostať (v EÚ),” povedal Corbyn. Na otázku, či si Labouristická strana skutočne želá parlamentné voľby, odpovedal: “Chceme parlamentné voľby.”

“Hlasovanie o vyslovení nedôvery (vláde) je takmer na stole,” povedal Corbyn. “Ak to bude odchod bez dohody, budeme hlasovať za zotrvanie (v EÚ), ak to bude akákoľvek iná dohoda, potom demokratické procesy našej strany rozhodnú o tom, akú pozíciu zaujmeme,” dodal.

Britský premiér Boris Johnson po svojom zvolení za britského premiéra sľúbil, že Británia Európsku úniu opustí 31. októbra, a to s dohodou alebo bez nej, čo podľa Reuters viedlo k ústavnej kríze, ktorej riešením by mohli byť predčasné voľby.