Zahraničné Politika Top

Johnson sľúbil, že brexit bude. Čo to v praxi bude pre Britov a EÚ znamenať?

Hlavnou témou predvolebnej kampane Borisa Johnsona je realizácia brexitu. Zdroj: SITA / AP

LONDÝN – Britský premiér Boris Johnson s výrazným náskokom vyhral parlamentné voľby vo Veľkej Británii. Kráľovná Alžbeta II. ho už poverila zostavením vlády. Briti svojou voľbou zároveň rozhodli, ako to bude pokračovať s plánovaným vystúpením z Európskej únie (EÚ). Johnson má teraz voľnú cestu pre svoju dohodu o brexite.

 

Zrealizovať brexit – to bola hlavná predvolebná myšlienka britského premiéra Borisa Johnsona, ktorou si získal svojich krajanov. Premiér sa asi stal pre Britov symbolom konca brexitových naťahovačiek.

Čo znamená víťazstvo konzervatívcov?

Johnsonovi a jeho konzervatívcom sa podarilo získať v Dolnej snemovni absolútnu väčšinu. Líder labouristov Jeremy Corbyn sa musí zmieriť s trpkou porážkou. V reakcii na zlé výsledky svojej strany Corbyn v ďakovnej reči, ktorú odprezentoval vo svojom volebnom obvode, oznámil, že odstúpi z čela Labouristickej strany a nebude ju ani viesť v nasledujúcich voľbách. Škótska národná strana (SNP) získala takmer všetky volebné obvody v Škótsku.

Krátko po zverejnení prvých prognóz sa Johnson poďakoval na Twitteri voličom, dobrovoľníkom a kandidátom svojej strany. V ďakovnej reči vo svojom volebnom obvode, v ktorom suverénne zvíťazil, hovoril o “silnom novom mandáte” na realizáciu brexitu. Všetci kandidáti konzervatívcov sa zaviazali podporiť Johnsonovu dohodu o brexite.

Ako to bude ďalej s brexitom?

Johnson po víťazstve vo voľbách opätovne prisľúbil, že brexit zrealizuje. “Poďme na brexit, ale najskôr si, priatelia, dajme raňajky,” povedal Johnson v príhovore vo svojom volebnom obvode a dodal: “EÚ opustíme 31. januára. Už nie sú žiadne ‘ak’, žiadne ‘ale’.” 

 Ak by zmluvu schválila Dolná snemovňa a Európsky parlament, prechodná fáza by sa začala 1. februára a trvala by do konca roka 2020. Počas tohto obdobia by Veľká Británia nebola členom EÚ, ale naďalej by zotrvala v jednotnom trhu a colnej únii. 

Dohoda o brexite v skutočnosti neupravuje nič iné, ako riadený odchod Británie a spomínanú prechodnú fázu. Ako bude krajina v budúcnosti obchodovať a spolupracovať so svojimi najdôležitejšími partnermi, je uvedené len v nezáväznom politickom vyhlásení.

Obidve strany chcú využiť prechodné obdobie na rokovania o budúcich vzťahoch a najmä o dohode o voľnom obchode. Podľa diplomatov EÚ by obe strany mali byť pripravené v októbri, aby bola dohoda ratifikovaná pred koncom budúceho roka a aby včas vstúpila do platnosti.

Corbynovi labouristi utrpeli vo voľbách výraznú prehru. Zdroj: SITA / AP

Stihne sa to?

EÚ ešte nikdy neuzavrela obchodnú dohodu s treťou krajinou v čase iba niekoľkých mesiacov. Rokovania o dohode CETA s Kanadou trvali sedem rokov, pri Singapure to bolo až osem rokov. Samotná ratifikácia ide rýchlo, keď ide čisto o obchodnú dohodu. Tú musí schváliť len Európsky parlament. Ak ale ide o oblasti ako sú služby, finančné transakcie, ochrana údajov a investícií, musia takúto dohodu schváliť národné – a v závislosti od členského štátu – aj regionálne parlamenty. To môže trvať aj roky.

Predĺženie prechodnej fázy

Dohoda o brexite umožňuje predĺženie prechodného obdobia o jeden až dva roky – teda do konca rokov 2021 či 2022. Britská vláda však o predĺžení musí rozhodnúť do konca júna budúceho roka, teda len niekoľko mesiacov od začatia rokovaní. Konzervatívci vo svojom volebnom programe výslovne vylúčili predĺženie prechodného obdobia. 

Je uzavretie dohody do konca roka 2020 reálne?

“Dohoda by mala byť potom pomerne jednoduchá,” uviedol Fabian Zuleeg z European Policy Centre v Bruseli. Žiadne služby, žiadne komplikované témy alebo konfliktné problémy, ako napríklad otázka rybolovu. “Čistá dohoda o voľnom obchode do konca 2020 je možná iba vtedy, ak Briti upustia od všetkých zmien vo veciach ako sú štandardy,” povedal jeden z európskych diplomatov. Ale či takáto dohoda prejde hlasovaním v Dolnej snemovni, je otázne. 

Nemecký veľvyslanec v EÚ Michael Klauss varoval pred zlyhaním rokovaní. “Ak sa nám nepodarí uzavrieť dohodu v prechodnom období, budeme naďalej čeliť riziku de facto tvrdého brexitu,” uviedol počas jedného podujatia v Bruseli.

Mohlo by vás zaujímať