Politika Zahraničné

Johnson sa už cíti lepšie, za život vďačí personálu londýnskej nemocnice

Zdroj: TASR/AP Photo/Matt Dunham, File

LONDÝN – Britský premiér Boris Johnson nakazený novým koronavírusom povedal, že za svoj život vďačí zamestnancom britského Národného zdravotníckeho systému (NHS). Vyjadril sa tak vôbec prvýkrát po prepustení z jednotky intenzívnej starostlivosti (JIS). Informovala o tom v nedeľu agentúra Reuters.

Johnsona presunuli z JIS na bežné nemocničné oddelenie vo štvrtok večer. Ochorenie COVID-19 mu diagnostikovali 26. marca a o tri dni neskôr ho previezli do londýnskej Nemocnice sv. Tomáša po tom, ako sa jeho stav nezlepšoval. V pondelok 6. apríla ho presunuli na jednotku intenzívnej starostlivosti s vysokou teplotou a silným kašľom. V ďalších dňoch dostal kyslíkovú podporu, ale nebol napojený na pľúcnu ventiláciu.

Johnson poďakoval za “príkladnú” starostlivosť, ktorú dostal. “Nemôžem im dostatočne poďakovať. Vďačím im za svoj život,” povedal Johnson na margo zamestnancov Nemocnice sv. Tomáša. Johnsonove vyjadrenie, ktoré najskôr zverejnili novinári, v nedeľu potvrdila aj jeho kancelária. V piatok Johnson už absolvoval krátke prechádzky medzi obdobiami odpočinku, čo jeho kancelária nazvala ako prvotnú fázu zotavovania.

Johnsonov úrad na Downing Street naposledy oznámil, že premiérov stav sa po presunutí z JIS “naďalej zlepšuje”, a že čas si kráti hraním hier a sledovaním filmov. Celkový počet obetí, ktoré v britských nemocniciach podľahli ochoreniu COVID-19 spôsobenom novým koronavírusom SARS-CoV-2, v sobotu v Británii stúpol o 917 – na 9875. Počet potvrdených prípadov infekcie vzrástol o 5234 na 78.991.