Politika Zahraničné

Johnson oznámil vznik nového britského ministerstva, venovať sa má zahraničným záležitostiam

Boris Johnson. Zdroj: SITA / AP

LONDÝN – Britský premiér Boris Johnson oznámil, že od septembra vznikne nové ministerstvo, ktoré bude mať na starosti všetky zahraničné záležitosti, informovala v utorok na svojej webovej stránke stanica Sky News.

Ministerstvo vznikne zlúčením ministerstva zahraničných vecí a ministerstva pre medzinárodný rozvoj (DFID). Na jeho čele bude stáť súčasný minister zahraničných vecí Dominic Raab. Inštitúcia bude mať na starosti aj medzinárodnú pomoc. Johnson zlúčenie ministerstiev oznámil v prejave v Dolnej snemovni britského parlamentu. Poukázal na nedostatky v oblasti koordinácie medzi súčasnými dvoma ministerstvami.

Británia musí podľa Johnsona rozumnými zmenami posilniť svoju pozíciu vo svete, v ktorom je podľa neho prudká konkurencia. Líder hlavnej opozičnej Labouristickej strany Keir Starmer Johnsonovo oznámenie označil za taktiku na odvrátenie pozornosti od zmeny postupu vlády v súvislosti s obedmi pre deti v školských stravovacích zariadeniach počas letných prázdnin, nárastom nezamestnanosti počas pandémie a vysokým počtom úmrtí v krajine v spojitosti s ochorením COVID-19.

Vládu takisto obvinil, že narúša zhodu medzi politickými stranami v súvislosti s medzinárodnou pomocou. Medzinárodnú pomoc Británia poskytuje chudobnejším krajinám s cieľom podporiť udržateľný rozvoj, odstrániť chudobu a pomáhať ľuďom, ktorí trpia v dôsledku katastrof a konfliktov. Uvádza to na svojej webovej stránke medzinárodnej pomoci mimovládna organizácia ActionAid.