Politika Zahraničné

Johnson má ďalší problém. Severoírska DUP jeho dohodu nepodporí

Severoírska DUP Johnosonovu dohodu nepodporí. Zdroj: SITA/AP

LONDÝN – Lídri severoírskej Demokratickej unionistickej strany (DUP) vo štvrtok oznámili, že v súčasnom stave “nemôžu” podporiť dohodu o tzv. brexite medzi britskou vládou a Európskou úniou, informovala tlačová agentúra DPA.

 

Podpora strany DUP je pritom pre britského premiéra Borisa Johnsona rozhodujúca pri hlasovaní o dohode v parlamente.

Podľa vyhlásenia strany na Facebooku by v súčasnom stave nemohla podporiť to, čo sa navrhuje v “colných záležitostiach”. DUP upozornila aj na mnoho nejasností v súvislosti s daňou z pridanej hodnoty.

Britský premiér Boris Johnson v stredu členom svojho vládneho kabinetu povedal, že dosiaľ nedošlo k prelomu v rokovaniach o novej brexitovej dohode s EÚ, ktoré momentálne – na poslednú chvíľu – prebiehajú v Bruseli.

Britský minister pre brexit Stephen Barclay v stredu informoval, že ak poslanci britského parlamentu do soboty neschvália novú dohodu o odchode z Únie, premiér Johnson zašle do Bruselu list so žiadosťou o predĺženie termínu brexitu, ktorý je stanovený na 31. októbra.

Merkelová: Rokovania o brexite postupujú vpred

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vo štvrtok vyhlásila, že rokovania o brexite s Britániou pokračujú pozitívnym smerom. Zdôraznila však, že Európska únia a Spojené kráľovstvo ešte k dohode nedospeli. Informovala o tom agentúra AFP.

Rokovania “postupujú vpred, ešte však nie sú v cieli,” povedala Merkelová v prejave v nemeckom Spolkovom sneme len niekoľko hodín pred tým, ako sa v Bruseli začne rozhodujúci dvojdňový summit. Jeho cieľom je dosiahnuť dohodu o brexite pred plánovaným termínom odchodu Británie z EÚ, ktorý je stanovený na 31. október.

Merkelová apelovala na to, že “dohoda je ešte stále možná”. A z tohto dôvodu “sa musíme naďalej snažiť urobiť všetko pre to, aby sme rokovania doviedli do úspešného konca,” dodala.

Dohoda o brexite “je na dosah, ale nie je zaručená,” povedal vo štvrtok štátny tajomník francúzskeho ministerstva zahraničných vecí Jean-Baptiste Lemoyne. “Veríme, že sa dosiahne dohoda, a ak sa to stane počas nasledujúcich hodín, bude to skvelé,” uviedol Lemoyne pre televíznu stanicu Public Sénat.

Leymone dodal, že britský premiér Boris Johnson by si však musel zaistiť podporu parlamentu. Zdôraznil pritom najmä, že by mal rokovať so severoírskou Demokratickou unionistickou stranou (DUP). Tá totiž vo štvrtok vyhlásila, že v súčasnom stave “nemôže” podporiť dohodu o tzv. brexite medzi britskou vládou a Európskou úniou. Podpora strany DUP je pritom pre britského premiéra Johnsona rozhodujúca pri hlasovaní o dohode v parlamente.