Zahraničné Politika Top

Johnson je v cieľovej rovinke. Blíži sa rozhodnutie o Mayovej nasledovníkovi

Boris Johnson je favoritom v boji o šéfa konzervatívcov. Zdroj: SITA/AP

LONDÝN – Po avizovanej demisii britskej premiérky Theresy Mayovej, sa hľadá nový šéf konzervatívnej strany. V utorok budú známe výsledky prieskumu jej členov. Za jasného favorita je považovaný bývalý minister zahraničia Boris Johnson.

 

Tvrdý zástanca brexitu nebol len ministrom zahraničia. V minulosti zastával aj post starostu Londýna a už pred nástupom Mayovej do premiérskeho kresla sa aj o ňom uvažovalo ako o šéfovi vlády. Ak všetko pôjde podľa predpokladov, vymenuje ho na budúcu stredu kráľovná za britského premiéra. Stane sa tak nástupcom Theresy Mayovej, ktorá v najbližších dňoch rezignuje.

V predošlých dňoch mohlo 180-tisíc členov konzervatívnej strany hlasovať o tom, kto bude Mayovej pokračovateľom. Kandidáti majú za sebou ťažkú volebnú kampaň. Johnson sa za to na Twitteri poďakoval a zároveň poslednýkrát vyzval členov strany, aby ho volili: “Prosím, zvoľte mňa, aby sa mohol brexit uskutočniť 31. októbra, zjednotiť našu krajinu a poraziť Corbyna (Jeremy Corbyn je opozičný vodca a šéf labouristov, poz. red.),” napísal na sociálnej sieti.

Brexit na Halloween

Posledným určeným dátumom pre odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie (EÚ) je 31. október. Presne v tento deň sa oslavuje Halloween. Šéf Rady EÚ Donald Tusk vyzval Britov: “Nestrácajte tento čas!”

Johnson má plné ústa sľubov. Vyhlásil, že chce ešte raz zmeniť dohodu o brexite. Lenže EÚ to kategoricky odmieta. Preto je odchod bez dohody, s fatálnymi hospodárskymi následkami pre krajinu, stále pravdepodobnejší. Johnson a minister zahraničia Jeremy Hunt (kandiduje tiež na šéfa konzervatívcov) s touto možnosťou počítajú.

Jeremy Hunt takisto odmieta írsku poistku. Zdroj: SITA/AP

Obaja sú za jedno v tom, že tzv. backstop (alebo írska poistka), ktorý by zaručoval aj po brexite otvorenú hranicu medzi Severným Írskom a Írskom, neprichádza v žiadnom prípade do úvahy.

Írska poistka je súčasťou dohody s EÚ, ktorú sa Mayovej nepodarilo v parlamente presadiť. Je  ako garancia, že na novovzniknutej vonkajšej hranici EÚ medzi Severným Írskom a Írskom, ktoré je členom Únie, nebudú hraničné kontroly.

Theresa Mayová nedokázala v parlamente presadiť ňou vyrokovanú dohodu o brexite. Zdroj: SITA/AP

Prečo odmietajú írsku poistku?

Pre Írov aj pre EÚ by to bolo praktické riešenie, ale obaja tvrdí zástancovia brexitu ho napriek tomu odmietajú.

Prečo? Keďže by malo ísť iba o dočasné riešenie, museli by obaja opäť rokovať s EÚ a navyše sa obávajú, že by tak krajina uviazla v colnej únii s EÚ.  Johnson nedávno označil v rozhlasovom dueli túto klauzulu zmluvy za nástroj uväznenia Veľkej Británie v colnej únii a vnútornom európskom trhu.

Backstop patrí k vyrokovanej dohode s Úniou. Európska komisia zdôraznila: “Nedôjde k ďalšiemu rokovaniu.”

Tvrdý brexit (bez dohody) je teda stále pravdepodobnejší. Jeho následky pre hospodárstvo Severného Írska tak budú nepredvídateľné.