Spoločnosť Zahraničné

Jemenskí povstalci hlásia prvý prípad nákazy koronavírusom

Zdroj: TASR/AP Photo

ADEN – Jemenské úrady na severe krajiny, ktorý ovládajú šiitskí povstalci nazývaní húsíovia, oznámili prvý prípad nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 v hlavnom meste Saná. Informovala o tom v utorok s povstalcami spriaznená televízia al-Masíra s odvolaním sa na ministerstvo zdravotníctva.

Nákaza sa potvrdila u občana Somálska, ktorého našli mŕtveho v miestnom hoteli. Somálčan mal problémy s pečeňou a obličkami. Odobratá vzorka mala pozitívny výsledok na ochorenie COVID-19 spôsobené novým koronavírusom. Ako informovala agentúra Reuters, medzinárodne uznaná vláda, ktorá sídli na juhu krajiny, medzitým potvrdila ďalších deväť prípadov infekcie.

V Jemene tak doteraz oficiálne zaznamenali 21 potvrdených prípadov infekcie vrátane troch úmrtí na území kontrolovanom medzinárodne uznanou vládou a jedno úmrtie v oblastiach ovládaných húsíami. Úrad koordinátora humanitárnej pomoci OSN pre Jemen uviedol, že od potvrdenia prvého prípadu nákazy v Jemene (10. apríla) upozorňuje na prítomnosť vírusu v tejto krajine a jeho možné rýchle šírenie.

Jemenom otriasa ozbrojený konflikt, ktorý sa začal v roku 2014, keď húsíovia dobyli hlavné mesto Saná. V roku 2015 sa do vojny zapojila medzinárodná koalícia pod vedením Saudskej Arábie, stojaca na strane legitímnej jemenskej vlády. Húsíov podporuje Irán, ktorý je rivalom Saudskej Arábie v oblasti Blízkeho východu. Dočasným sídlom medzinárodne uznanej jemenskej vlády sa stalo mesto Aden.