Politika Top Zahraničné

Jeho povesť bola legendárna. Kto bol iránsky generál, ktorého dal zabiť Trump?

Gásem Solejmání bol zabitý počas amerického leteckého útoku. Zdroj: TASR / AP

TEHERÁN – Vzťahy medzi Iránom a USA sú už dlhú dobu napäté. Správa o zabití vysokopostaveného predstaviteľa iránskej armády Kásema Solejmáního Spojenými štátmi toto napätie ešte vyeskaluje.

 

Iránsky generál Kásem Solejmání sa objavil na scéne vždy, keď išlo Iránu o veľa. Jeho tvár bola známa najmä v krízových krajinách, ako sú Sýria a Irak. Jeho povesť bola legendárna.

Rád sa ukazoval po boku šiitskych milícií, ktoré sú úzko spojené s Irakom. Solejmání síce nebol veliteľom Iránskych revolučných gárd (IRGC), ale ako veliteľ špeciálnych jednotiek Kuds mal aj tak rovnako veľký vplyv.

Fotografia, ktorú zverejnil tlačový úrad irackého predsedu vlády, ukazuje horiace vozidlo na medzinárodnom letisku v Bagdade po leteckom úteku v Bagdade v Iraku v piatok 3. januára 2020. Zdroj: SITA / AP

Top stratég v bojoch s Islamským štátom

Solejmáního a jeho gardy Quds obviňovali, že presadzoval doktrínu vývozu iránskej revolúcie z roku 1979. Súčasne však bol aj top stratég v boji proti teroristickej organizácii Islamský štát v Iraku a Sýrii. U iránskeho vedenia mal povesť absolútne ukážkového vojaka. Vážili si ho aj reformátori, ktorí nie vždy súhlasili s politikou IRGC.

Solejmání sa narodil v roku 1957 v meste Kerman na juhovýchode Iránu. Už v mladom veku bol proti vtedajšej monarchii a podporoval islamské hnutie pod vedením ajatolláha Rúholláha Chomejního.

Solejmání bol veliteľom špeciálnych jednotiek Kuds. Zdroj: SITA / AP

Po revolúcii v roku 1979 sa stal členom novozaložených IRGC, ktoré mali pôsobiť popri iránskej armáde ako druhá vojenská sila. Už počas osemročnej vojny proti Iraku (1980-1988) zohrával významnú úlohu v boji proti režimu Saddáma Husajna. Potom pôsobil ako vojenský stratég aj v Afganistane, Libanone a Iraku.

V roku 1997 sa stal veliteľom špeciálnych jednotiek Kuds, ktoré boli fakticky považované za jednotku IRGC pôsobiacu v zahraničí. Mimoriadne významnú úlohu hrali v sýrskom konflikte a pomáhala udržať pri moci prezidenta Baššára al-Asada.

Západné krajiny sa však na Solejmáního pozerali ako na teroristu. Bol považovaný za tvár vojenského zasahovania Iránu do susedných krajín v regióne.

Kásem Solejmání bol zabitý v piatok skoro ráno pri americkom leteckom útoku, ktorý nariadil prezident Donald Trump. Vysokí iránski predstavitelia už avizovali odvetný úder.

Mohlo by vás zaujímať