Domáce Kauzy Politika Top

Jednu kauzu už ustál, na krku má ďalšiu. “Maznák” sa však na odchod stále nechystá

Zdroj: Glob.sk

BRATISLAVA – Jednu kauzu ustál, teraz má na krku ďalšiu. Reč je o podpredsedovi parlamentu Martinovi Glváčovi (Smer-SD). Posledné dni sa medializovala údajná komunikácia medzi ním a Marianom Kočnerom, ktorý je v súčasnosti obžalovaný v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Písať si mali o rekonštrukcii vlády po odchode Roberta Fica z miesta premiéra, vybavovaní rozhovoru v známom týždenníku, či o biznise s pozemkami v Chorvátskom Grobe. Šéf opozičnej strany OĽaNO Igor Matovič časť údajnej komunikácie zverejnil a Glváča vyzval, aby odstúpil. Mal tak urobiť dnes do poludnia, v opačnom prípade avizoval, že zverejní aj zvyšok. Vo veci sa už začal vyjadrovať aj Smer. Ustojí Glváč aj ďalšiu kauzu?

 

Kauza “Maznák” prepukla ešte začiatkom roka po tom, čo Denník N zverejnil údajnú komunikáciu medzi podpredsedom parlamentu Martinom Glváčom a Alenou Zsuzsovou obžalovanou v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. V mobile ho mala podľa medializovaných informácií mať uloženého ako Maznák. Vysvetliť to mala tak, že vraj “je maznák”. Mali si písať aj počas schôdzí parlamentu, odkiaľ jej aj posielal fotky. Samotná Zsuzsová vystupovala pod prezývkou Ali Ajuška, rovnako mu posielala fotky, tie však zrejme kradla z internetu a upravovala. Glváč jej údajne písal, že “si zaslúži hýčkanie a opateru”, či že “je božsky krásna”. Vraj sa mali aj trikrát stretnúť, voči čomu sa Glváč ohradil. Smerák sprvu komunikáciu so Zsuzsovou ostro odmietal, následne rétoriku zmenil a tvrdil, že komunikovali výhradne cez tretie osoby.

Celá opozícia po medializovaní informácií žiadala Glváčovu hlavu. Igor Matovič z OĽaNO vyzval premiéra Petra Pellegriniho, aby Glváča okamžite stiahol zo všetkých funkcií, ktoré v parlamente zastáva. Glváčovu kauzu riešil aj Smer na predsedníctve strany, kde mal samotný jej aktér celú vec vysvetľovať. Stretnutia sa nezúčastnil, kauzu však ustál.

Riadený rozhovor

V súčasnosti sa od začiatku týždňa čoraz viac spomína komunikácia medzi Martinom Glváčom a Marianom Kočnerom. Ten má na krku obžaloby vo viacerých kauzách, naposledy z prípadu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho družky. Denník N informoval, že cez aplikáciu Threema mali riešiť biznis s pozemkami v Chorvátskom Grobe – Čiernej Vode. Malo ísť o pozemok,  o ktorý mala v minulosti záujem firma LM – Real. V tej pracoval človek blízky Glváčovi (Ľubomír Múčka), rovnako tak aj Glváčova družka Soňa Chanečková, s ktorou má dieťa. Kočner mal Glváčovi napísať, že má kupca, a s kým by predaj mohol riešiť. Riešiť mali aj cenu pozemku o rozlohe viac ako 20-tisíc štvorcových metrov napriek tomu, že Glváč nebol jeho majiteľom. Venovať sa mali aj politike.

Tým ale záležitosť neskončila. V utorok 22. októbra zverejnil Igor Matovič časť údajnej komunikácie medzi Glváčom a Kočnerom cez aplikáciu Viber. Počas svojej komunikácie riešili napríklad aj to, či sa dá vybaviť v Pluske, konkrétne v týždenníku Plus 7 dní riadený rozhovor. Kočner ho mal vybaviť cez novinárku Martinu Ruttkayovú, pričom v čase rozhovoru jej mal strážiť deti. Rozhovor s Glváčom vyšiel v týždenníku v auguste 2016, malo ísť o riadený rozhovor, ktorý napísal a následne sa k nemu spravili aj fotky.

Marian Kočner. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Oslík z Trnavy

Matovič vyzval Glváča, aby sa do dnes do poludnia vzdal funkcie, v opačnom prípade zverejní aj zvyšok správ. Odstúpenie sa však nekoná. Aspoň nateraz. Naopak – Glváč podáva na Matoviča trestné oznámenie. “V predmetnej veci vyhlásení Igora Matoviča a zverejňovaní mojej údajnej komunikácie s Marianom Kočnerom podávam trestné oznámenie a vyzývam, orgány činné v trestnom konaní, aby urýchlene konali, nakoľko I. Matovič porušuje Ústavou garantované práva, telekomunikačný zákon a dopúšťa sa trestného činu vydierania a hrubého nátlaku,” napísal na sociálnej sieti.

Rovnako orgány činné v trestnom konaní (OČTK) vyzval, aby si začali robiť svoju prácu a nezatvárali pred Matovičom oči, pričom ho nazval “oslíkom z Trnavy”. “Chcem upozorniť, že sám Igor Matovič verejne vyhlasuje, že si je vedomý porušovania zákona pri narábaní s mojou údajnou komunikáciou. Každý, kto dostane a to aj náhodne súkromnú komunikáciu, porušuje zákon a nemôže ju zverejniť. Vyzývam Igora Matoviča, aby prestal páchať trestnú činnosť, ktorá spočíva v tom, že ma vydiera, ak neodstúpim z funkcie, tak zverejní moju údajnú komunikáciu,” dodal.

Podľa jeho slov, ak z komunikácie s Marianom Kočnerom vyplýva nejaký trestný čin, mal ju odovzdať OČTK a nie ju zverejňovať. Ak nejde o dôkaz, tak sa trestného činu údajne dopúšťa samotný líder hnutia. “Igor Matovič by mal okamžite zverejniť svoj zdroj informácie, lebo ak ide o únik z vyšetrovacieho spisu, tak sa dopúšťa trestného činu marenia spravodlivosti. Moja údajná komunikácia, ktorú Matovič zverejnil, je len obyčajným bulvárom, žiadne porušenie zákona, aby bolo možné tvrdiť, že ide o verejný záujem,” uzavrel.

Matovič pokračuje

K predmetnému vyjadreniu Glváča sa vyjadril aj samotný Matovič. “Vraj sa dotýka jeho cti a občianskych práv, že som si dovolil zverejniť jeho zvrátenú komunikáciu s obžalovaným objednávateľom vraždy Kočnerom. Vraj tým pácham trestný čin. Vraj dáva na mňa trestné oznámenie. Vraj polícia musí okamžite voči mne konať a chrániť jeho ústavné práva. Vraj … iné sračky,” napísal na sociálnej sieti. Ako následne dodal, nevyužil príležitosť odísť z postu podpredsedu parlamentu, a z toho dôvodu na dnes na 14. hodinu popoludní zvolal tlačovku. “Zverejním celú jeho priateľskú komunikáciu s vrahom,” uzavrel. Komunikáciu chce médiám poskytnúť elektronicky.

Matovič na tlačovke uviedol, že Glváč mal vedome klamať o tom, že sa s Marianom Kočnerom nestretol od roku 2012. Je tu aj podozrenie, že si mal podnikateľ dosadiť svojho človeka na post zástupcu riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS). “Glváč robil sluhu pre Mariana Kočnera,” vyhlásil Matovič. Za najhoršie považuje to, že Glváč prinajmenšom vedel o človeku Mariana Kočnera vo vedení SIS. Tvrdí, že to vyplýva z ich údajnej komunikácie. Podnikateľ mal podpredsedovi parlamentu nahnevane písať, že niekomu o jeho dosadení hovoril. “Komu som to mal povedať? Myslíš, že je to na chválenie? To čo je zase za intrigu?” reagoval podľa Matovičových slov Glváč v správach.

Správy majú podľa Matoviča tiež dokazovať, že Glváč vedel aj o tom, že vtedajší prezident finančnej správy František Imrecze mal zabezpečiť vratky pre podnikateľa Ladislava Bašternáka. Poukázal aj na viacero správ, ktoré majú dokazovať ich stretnutia v neskoršom období, ako Glváč priznal. Podpredseda parlamentu vyhlásil, že sa s Marianom Kočnerom stretol naposledy v roku 2012. Komunikáciu z aplikácie Viber mali Matovičovi posunúť zdroje z prostredia orgánov činných v trestnom konaní. “Nejde o niečo, čo by nebolo overené,” podotkol. Matovič si myslí, že by sa správy ututlali, preto považuje za svoju úlohu ich zverejniť.

Premiér nechce vyslovovať ortieľ

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) nebude individuálne vyslovovať ortieľ v súvislosti s medializovanou komunikáciou podpredsedu parlamentu Martina Glváča (Smer-SD) s Marianom Kočnerom. Podľa jeho slov mu to neprináleží. Uviedol to pred stredajším výjazdovým rokovaním vlády v Kežmarku. “Teraz som v teréne. Koncom týždňa sa budem vracať naspäť a stretneme sa na centrále Smeru. Musíme si už povedať, ako v takýchto prípadoch konať, aby sme tým netraumatizovali spoločnosť, ale zas aby sme niekoho nespravodlivo nepopravili,” uviedol premiér.

Pellegrini zároveň ubezpečil, že o medializovanej komunikácii budú v strane hovoriť a nebudú ju prehliadať. “Môžem sľúbiť, že určite o tom hovoríme, len nech od nás nikto neočakáva sekundové akcie, že hneď niekto niečo vykríkne a okamžite niekomu zotneme hlavu. Všetko má nejaký svoj postup. V prípade, že je to vážne, budú aj vážne dôsledky. V prípade, že sa ukáže, že to také vážne nie je, vážne dôsledky nebudú,” doplnil.

*Martina Lebiš Ruttkayová je od 10. júna 2019 na materskej dovolenke.