Top Zahraničné

Jednostranný útok Izraela proti Iránu by bol obrovskou chybou

WASHINGTON – Prípadný jednostranný vojenský zásah Izraela v súvislosti s iránskym jadrovým programom by bol podľa ministra zahraničných vecí USA Johna Kerryho “obrovskou chybou”. V piatkovom rozhovore pre americkú stanicu NBC tak odpovedal na otázku, či jadrová dohoda medzi Iránom a svetovými veľmocami zvyšuje pravdepodobnosť, že Izrael by sa mohol pokúsiť o vojenský alebo kybernetický útok proti Teheránu.

“To by bola nesmierna chyba, obrovská chyba so závažnými dôsledkami pre Izrael a pre tento región, a ja si nemyslím, že je to nutné,” cituje dnes Reuters vyjadrenie Kerryho pre NBC. Ten takisto v piatok varoval pred zvýšením “izolácie” Izraela v prípade, že americký Kongres neschváli minulotýždňovú dohodu s Iránom.

Počas vystúpenia na pôde organizácie Rada pre zahraničné vzťahy v New Yorku zároveň vyjadril obavu, že Američania by v takom prípade nemohli rátať s podporou “Európy, Číny a Ruska, pokiaľ ide o akúkoľvek vojenskú akciu, ktorú by možno museli podniknúť”.

Izrael ostro skritizoval predmetnú dohodu s argumentom, že umožní Iránu vyvíjať atómové zbrane, použiteľné pri vypuknutí konfliktu na Blízkom východe. Viacerí členovia amerického Kongresu zároveň vyjadrili podozrenie, že Teherán napriek dohode nebude dodržiavať svoje záväzky, ktoré z nej vyplývajú. Kongres USA sa musí k dohode, obmedzujúcej jadrový program Iránu výmenou za uvoľnenie medzinárodných sankcií, vyjadriť do 17. septembra.