Domáce Politika Top

Flašíková Beňová: Jedno sídlo EP si vyžaduje dohodu lídrov

BRATISLAVA – Zrušenie francúzskeho sídla Európskeho parlamentu v Štrasburgu je témou dlhšie obdobie, podľa europoslankyne Moniky Flašíkovej Beňovej (Smer-SD, S&D) je však problémom to, že o sídle europarlamentu nerozhodujú iba poslanci. Europoslankyňa pripomína, že poslanci EP sa v prospech jedného sídla vyjadrili v priebehu posledných rokov už viackrát. Flašíková Beňová na to upozorňuje v súvislosti s tým, že v rámci dnešného plenárneho zasadnutia sa budú poslanci opätovne zaoberať problematikou jedného sídla EP. Informovala o tom europoslankyňa.

„Argumenty sú veľmi dobre známe. Týkajú sa najmä úspory finančných prostriedkov, ale aj zníženia environmentálnej či administratívnej záťaže. Skončilo by sa pravidelné sťahovanie niekoľkých ton dokumentov, mnohých administratívnych pracovníkov či tlmočníkov,“ priblížila poslankyňa EP Flašíková Beňová.

O sídlach inštitúcií Európskej únie však rozhodujú najmä vlády členských štátov. „Ich vedúci predstavitelia by sa na jednom sídle Európskeho parlamentu museli vedieť dohodnúť. Následne by si to vyžadovalo zmenu platných európskych zmlúv,“ pripomenula europoslankyňa. Mohlo by to pomôcť aj k posilneniu dôveryhodnosti. „V časoch, keď sa najmä mnohí populisti snažia neustále spochybňovať legitimitu európskych inštitúcií, by bol takýto krok určite vnímaný pozitívne,“ uzavrela Flašíková Beňová.

Téma zrušenia sídla Európskeho parlamentu v Štrasburgu je na stole už dlhší čas. Poslanci by potom pracovali už iba v Bruseli. Proti tomuto kroku je hlavne samotné Francúzsko, ktoré by tak prišlo o peniaze. Objavila sa úvaha, že ak ba Paríž súhlasil so zrušením parlamentu v Štrasburgu, do budovy by sa mohla z Londýna presťahovať Európska agentúra pre lieky a liečivá. Mnohí však i takúto úvahu považujú za nereálnu.