Zahraničné Politika Top

Jedna z mála zbraní v rukách nespokojných Bielorusov. Nemá na ňu dosah Lukašenko ani cenzúra

V Bielorusku pokračujú protesty proti Lukašenkovi. Zdroj: SITA / AP

MINSK – Arabská jar 2011 sa stala známou ako revolúcia Facebooku, protesty v Hongkongu v roku 2019 ako revolúcia Tinderu. Bieloruskí demonštranti používajú ruskú  aplikáciu Telegram na rýchlu komunikáciu, výzvy na štrajk a pochody aj na varovanie pred nebezpečenstvom. Slúži tiež na sprostredkovanie pomoci, ako sú kontakty na právnikov alebo aktivistov v oblasti ľudských práv.

 

Aplikácia Telegram hrá dôležitú úlohu pri protestoch proti režimu Alexandra Lukašenka. Demonštranti si jej prostredníctvom zasielajú okrem iného fotografie a videá z policajného násilia, mučenia, ale aj posolstvá od vodcov opozície. To, čo sú pre policajtov vysielačky, je pre demonštrantov Telegram.

Prečo je Telegram u demonštrantov taký obľúbený?

Bezpečnosť: Telegram sľubuje, že je podstatne bezpečnejší ako iné služby zasielania správ, napríklad WhatsApp. Táto služba tiež ponúka možnosť uchovávania tajných rozhovorov, ktoré sú šifrované, takže správy môže čítať iba odosielateľ a príjemca.

Anonymita: V rámci skupín nemusia používatelia zadávať svoje skutočné mená. To znamená, že totožnosť sa ani spätne nedá zistiť. Na druhej strane iné aplikácie, ako napríklad WhatsApp, vždy zobrazujú číslo mobilného telefónu.

Kanály: Telegram tiež ponúka možnosť vytvorenia verejných kanálov, ktoré je možné použiť na odosielanie správ, fotografií alebo videí veľkému publiku.

„Nexta Live“ je najdôležitejší a najobľúbenejší kanál Telegramu pre Lukašenkových oponentov. Na začiatku augusta mal okolo 300 000 účastníkov. Teraz ich je viac ako dva milióny!

„Nexta Live“ je informačný kanál pre hnutie proti Lukašenkovi: tu sú uvedené varovania, tu sa plánuje a hľadá pomoc.

Na kanále Nexta Live sa šíria obrázky demonštrantov. Zdroj: Nexta Live

Revolúcia je závislá od Telegramu

Bieloruský novinár a odborník na Telegram Franak Viacorka (32) vie o význame aplikácie počas protestov: “Telegram je lepidlom protestov. Nikdy predtým revolúcia nebola tak závislá od určitej technológie,” hovorí Viacorka. Vďaka možnostiam aplikácie sa ľudia stali “ušami a očami” médií.

“V Bielorusku vždy existovala brutalita, násilie a mučenie vo väzeniach. Ale predtým sa tieto veci nikdy nenahrávali, nikdy nevysielali tak veľkému publiku. Preto veľa ľudí neverilo, že by niečo také bolo možné v Bielorusku,” vysvetľuje Viacorka pre nemecké médiá. Vďaka tejto aplikácii môžu milióny používateľov konečne vidieť, čo Lukašenko robí svojim občanom.

Nedá sa zablokovať

Deň po voľbách a aj niekoľko ďalších, ktoré nasledovali, boli v Bielorusku paralyzované webové stránky a sociálne siete, ako napríklad Facebook a Instagram. Ale Telegram fungoval ďalej. 21-ročný zakladateľ aplikácie Pawel Durov to odôvodnil novozavedenými “anticenzúrnymi mechanizmami”.

Využívajú ju aj zločinci

Pretože Telegram ponúka maximálnu bezpečnosť a anonymitu, aplikácia priťahuje aj zločincov. Napríklad skupiny s obchodníkmi s drogami nájdete v priebehu niekoľkých minút – akýsi druh temnej siete (Darknet). Pravicoví extrémisti a konšpirační teoretici, ako je Attila Hildmann (39), používajú telegram aj na šírenie svojich protidemokratických myšlienok a na vyvolanie nenávisti a násilia.

Ale Telegram je pre Bielorusov aj tak požehnaním. Demonštranti môžu bez cenzúry, bez filtrov a bez strachu z prenasledovania viesť boj proti Lukašenkovi a oslobodiť svoju krajinu od diktátora – v prípade potreby pomocou tejto aplikácie!

Mohlo by vás zaujímať