Lifestyle Spoločnosť Top Zahraničné

Je to oficiálne. Závislosť na sexe bude považovaná za chorobu

Závislosť na sexe sa stane diagnózou. Ilustračné foto: pixabay

BRATISLAVA – Nové časy prinášajú nové choroby. Nutkavé sexuálne správanie bude onedlho považované za zdravotnú poruchu. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ho zaradila do Medzinárodnej kvalifikácie chorôb (ICD-11).  Status choroby dostala aj závislosť na videohrách.

 

Nový zoznam obsahuje obrovské množstvo diagnóz a aktualizovaný bol prvýkrát po 30 rokoch. Každá choroba v katalógu má svoj vlastný kód. Chorobná závislosť na hrách je uvedená pod označením “6C51” a nutkavé sexuálne správanie pod “6C72”.

Obnovená Medzinárodná kvalifikácia chorôb (ICD-11) bude oficiálne prijatá WHO na výročnom zasadnutí v Ženeve (20.-28. máj). To umožní, aby sa vypracovali presnejšie štatistiky a aby sa zdokumentovali trendy v oblasti zdravia, uviedol šéf kvalifikačnej komisie (ICD) pri WHO Robert Jacob.

“Môže tak byť lepšie podchytená rezistencia na antibiotiká,” vysvetlil Jakob. Lekári by v budúcnosti mohli pri diagnóze “zápal pľúc” špecifikovať, že u jedného pacienta bola zistená baktéria rezistentná na antibiotiká. “Dá sa tak určiť, kde je vývoj nových antibiotík obzvlášť naliehavý,” dodal Jakob.

Najnovšie môžu lekári pri krvácaní do mozgu určiť, že sa pacient neúmyselne predávkoval liekom. “Keď sa ukáže, že konkrétny prípravok je často nesprávne užívaný, môže sa skúmať, ako tomu predchádzať,” vysvetlil Jakob. Choroby z obnoveného katalógu majú členovia WHO prebrať od začiatku roku 2022. 

Ťažká diagnostika

To, že bude nutkavé sexuálne správanie a závislosť na hrách zahrnuté v novom zozname, mnohí považujú za kontroverzné, nakoľko sa takéto choroby ťažko diagnostikujú. Medzi nutkavé sexuálne správanie by mohlo patriť nadmerné pozeranie porna alebo využívanie služieb sexu po telefóne.

O diagnóze sa podľa odborníkov dá hovoriť, ak postihnutí pacienti nedokážu intenzívne a opakujúce sa sexuálne impulzy kontrolovať. Pričom to môže ohroziť ich rodinný a pracovný život, či spoločenské správanie.

Aj závisloť na videohrách bude považovaná za chorobu. Ilustračné foto: pixabay

Herný priemysel nie je novými diagnózami nadšený

Proti zaradeniu závislosti na video a online hrách do zoznamu chorôb protestuje herný priemysel. Obáva sa, že ľudia, ktorí často hrajú, budú náhle klasifikovaní ako tí, ktorí potrebujú terapiu. 

Pre WHO sa problém začína, keď človek dlhšie ako 12 mesiacov podraďuje hrám ostatné aspekty života, alebo keď kvôli tomu stratí svojich priateľov, či zanedbáva telesnú hygienu. 

Odborne je diagnóza jasne definovaná. “Nie je dôvod, aby sa patologické hranie vyňalo z katalógu. Na druhej strane sa nedá označiť za chorého niekoho, kto len trávi veľa času na počítači alebo na mobile,” doplnil Jacob.

Galéria
Závislosť na online hrách sa tiež ocitne v katalógu chorob. Ilustračné foto: pixabay
Nový zoznam chôrob pomôže so zisťovaním rezistencie na antibiotiká. Ilustračné foto: pixabay
navigate_before
navigate_next