Politika Top Zahraničné

Je to oficiálne. Spojené kráľovstvo oznámilo spustenie odchodu z EÚ

BRUSEL – List spúšťajúci oficiálny, dvojročný proces odchodu Británie z Európskej únie, dnes prijali v Bruseli, oznámil predseda Európskej rady Donald Tusk. „Po deviatich mesiacoch (od referenda) Spojené kráľovstvo doručilo list s oznámením brexitu,” napísal Tusk na sociálnej sieti Twitter.

List obsahuje oznámenie Británie, že si želá aktivovať článok 50 Lisabonskej zmluvy, ktorý umožňuje krajine opustiť EÚ po dvoch rokoch rokovaní. V júni 2016 okolo 52 percent britských voličov hlasovalo v referende za tzv. brexit, teda za vystúpenie z EÚ.

Mayovej súbežné vystúpenie

List, podpísaný britskou premiérkou Theresou Mayovou, osobne odovzdal Tuskovi v Bruseli britský veľvyslanec pri EÚ Tim Barrow. Premiérka Mayová dnes, súbežne s odovzdaním listu Tuskovi, vystúpila v Dolnej snemovni britského parlamentu.

Zákonodarcom mala oznámiť, že aktivovala článok 50 kľúčovej zmluvy EÚ – Lisabonskej zmluvy, čím sa spúšťa dvojročný proces odchodu krajiny z Únie, teda brexit.

Potvrdila to v britskom parlamente

Mayová potvrdila dnes v britskom parlamente odštartovanie procesu, ktorého výsledkom bude vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie. „Proces (vyplývajúci z) článku 50 už prebieha,” povedala iba niekoľko minút poodovzdaní listu.

„Toto je historický okamih, z ktorého už niet návratu. Chystáme sa teraz prevziať kontrolu nad vecami, ktoré nás najviac zaujímajú. Dnes vláda koná v súlade s demokratickou vôľou občanov Británie,” pokračovala premiérka a pripomenula, že týmto sa začína dvojročný proces vyjednávania.

Odchádzame z EÚ, nie z Európy, tvrdí Mayová

„Rozhodla som sa veriť v Britániu – a že naše najlepšie dni nás ešte len čakajú.” Premiérka si zároveň želá, aby Británia bola skutočne globálna a „našim partnerom v Európe najlepším priateľom a susedom”.

„Spúšťame proces odchodu z Európskej únie, nie z Európy,” zdôraznila Mayová a dodala, že Británia tento rozvodový proces s Úniou spustila na základe demokratickej vôle Britov. Mayová zároveň vyjadrila presvedčenie, že najlepšie dni budú pre Britániu nasledovať až po brexite. Spojené kráľovstvo odíde z EÚ po 44 rokoch.

Foto: Twitter / Donald Tusk‏