Domáce GPlus Spoločnosť Koronavírus Top

VIDEO Je rozhodnuté, žiaci sa opäť vrátia do škôl. Takto bude vyzerať výučba

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Desaťtisíce žiakov si už viac ako dva mesiace zvykajú na ,,domácu školu”. Koronavírus presunul výučbu zo školských lavíc do detských izieb, pedagógov nahradili pokyny na internete a hlučnú detskú vravu zase vystriedalo ticho. S ubúdajúcim počtom nakazených sa však začalo čoraz viac skloňovať uvoľňovanie opatrení aj v školských zariadeniach. Kompetentní nakoniec povolili niektorým žiakom, vrátiť sa do tried a to už začiatkom júna. S výučbou však nezačnú všetci naraz.

 

Potvrdil to dnes premiér Igor Matovič (OĽaNO) po diskusii s konzíliom odborníkov. Od 1. júna tak žiaci prvého až piateho ročníka základných škôl a deti navštevujúce materské školy budú môcť opäť opustiť svoje detské izby a posadiť sa do školských lavíc. V školskej triede sa bude môcť vzdelávať maximálne 20 žiakov. V škôlkach sa budú môcť vaše ratolesti hrať v skupine najviac 15 detí.

Druhostupniari a stredoškoláci sa tento rok už do školských lavíc nevrátia. Podľa ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) sú žiaci vyšších ročníkov samostatnejší a vzdelávanie na diaľku je u nich zabezpečené na 97 percent. Otvorením škôl sa ruší aj zákaz bezplatnej prepravy, ktorá bola študentom zrušená po prerušení výučby v školách.

Školy opäť otvoria svoje brány 1. júna. Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar

Ako to bude fungovať?

Ako prvé sa do vzdelávacích inštitúcií vrátia deti zdravotníckych pracovníkov, deti príslušníkov policajného a hasičského zboru, ratolesti pedagogických zamestnancov, deti, ktoré majú od 1. septembra plniť povinnú školskú dochádzku či deti z nevýhodnených sociálnych podmienok. Deti pri vzdelávaní nebudú musieť mať zakryté dýchacie cesty rúškom. Rodič je však povinný vybaviť svoje dieťa rezervným rúškom. 

Zriaďovatelia budú môcť rozhodnúť o tom, či povolia výučbu v ich meste alebo obci. Rodičia následne rozhodnú, či svoje dieťa pustia do školy alebo nie. “Rodičia budú môcť s deťmi ostať doma, ak sa tak rozhodnú. Či už preto, že nemajú záujem o návrat do školy, alebo zo zdravotných dôvodov,” vysvetlil šéf rezortu školstva Gröhling. V prípade, že sa rodič rozhodne svoje dieťa neumiestniť v júni do školy, mal by mať aj naďalej nárok na poberanie dávky ošetrovné.

Obedy v školách

,,Podľa miestnych podmienok, počtu žiakov a personálu je možné zabezpečovať školské stravovanie v bežnej podobe. Pre externých stravníkov musí mať školská jedáleň, resp. výdajná školská jedáleň zriadené výdajné okienko tak, aby sa eliminoval kontakt s internými stravníkmi,” uvádza rezort školstva. Jedlo však musí byť deťom podané do troch hodín od jeho prípravy. Skupiny detí by sa v školskej jedálni nemali premiešavať s inými skupinami. Zároveň si už stravníci nebudú môcť sami zobrať jedlo či pitie. Rovnako tak si nebudú ani brať príbory a odkladať ich. Výdaj stravy bude mať v kompetencii len personál.

So školskými inštitúciami sa otvoria aj školské jedálne. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Škola ako nikdy predtým

Školský rok 2019 / 2020 si prešiel skutočne mnohým. Po vyhlásení pandémie sa klasický vzdelávací systém, na ktorý sme boli zvyknutí desaťročia, začal meniť na nepoznanie. Zrušili sa maturitné skúšky, testovanie žiakov deviateho ročníka a známkovanie niektorých predmetov nahradilo slovné hodnotenie. Mimoriadne opatrenia, ktorých prijatie si vyžadovala situácia, narobili problémy nielen pedagógom, ale aj rodičom žiakov. S deťmi museli zostať doma, začali suplovať prácu učiteľov, plnili si pracovné povinnosti a popri všetkom sa ešte museli postarať o bežný chod domácnosti.

Rodičia počas pandémie suplovali prácu učiteľov. Zdroj: pixabay.com

Zrušené maturity

Zrušenie skúšky dospelosti spravilo radosť nejednému maturantovi. Spočiatku však boli odbremenení len od písomnej časti. Docieliť úplné zrušenie maturít sa stredoškoláci snažili aj petíciou, ktorá popisovala nástrahy osobnej účasti na internej maturite. Petícia niesla tisíce podpisov ustráchaných študentov, ktorí sa obávali možnej nákazy. O pár dní neskôr maturanti pritvrdili. Ministrovi školstva, premiérovi a členom krízového štábu adresovali otvorený list, v ktorom sa opäť snažili vysvetliť ich obavy. Rezort školstva však maturantom na ich iniciatívu neodpovedal.

K zrušeniu aj ústnej časti maturitnej skúšky nakoniec došlo a za zelený stôl sa počas vyčíňajúcej pandémie nemusel nikto posadiť. Namiesto tradičného vysvedčenia, ktoré by im bolo za bežných okolností vystavené z dvoch častí maturitných skúšok, dostali spriemerované ich doterajšie študijné výkony. 

Školský rok 2019/2020 je oficiálne bez maturít. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Aj my chceme!

Stredoškolákov síce ich prvá veľká skúška obišla, no niektorých vysokoškolákov strašia štátnice ešte dnes. Študenti si chceli vydobiť rovnaké podmienky ako tohtoroční maturanti a pod vlastnú petíciu zbierali podpisy za zrušenie štátnej záverečnej skúšky. No neúspešne. Napriek viac ako 10-tisíc podpisom sa štátniciam nevyhnú. Vysoké školy ponúkajú končiacim študentom niekoľko alternatív, ako môžu svoje štúdium ukončiť. Niekde sa bude štátnicovať prostredníctvom internetu, inde sa zas študenti na pár hodín posadia osobne pred odbornú komisiu.

Vysokoškoláci sa štátnej záverečnej skúške nevyhli. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Mohlo by vás zaujímať: