Zahraničné Spoločnosť Top

Je obžalovaný z vraždy Floyda. Experti prehovorili, aká je šanca, že Chauvina odsúdia

Chauvinovi teoreticky hrozí až 40 rokov väzenia. Zdroj: YouTube / TASR / AP

MINNEAPOLIS – Brutálna smrť Afroameričana Georga Floyda otriasla svetom. Policajt Derek Chauvin, ktorý kľačal Floydovi na krku, je obžalovaný z vraždy 2. stupňa. Obvinení sú aj traja jeho kolegovia. 

 

Policajt Derek Chauvin z Menneapolisu (štát Minnesota) mal Georgea Floyda tak vážne zraniť, že to neprežil. Chauvin sedí od soboty vo väzbe. Fakty sa zdajú byť jasné, keďže bol celý brutálny čin zdokumentovaný na videu. Okrem toho sú aj svedkovia celého incidentu. Aké konanie teraz čaká Chauvina a aký trest mu hrozí?

Aké obvinenia má Chauvin na krku?

Ako ukazuje video, 44-ročný policajt Derek Chauvin pritlačil kolenom Floydov krk na takmer deväť minút. Policajt neuvoľnil tlak, ani keď mu Floyd niekoľkokrát povedal, že nemôže dýchať. Chauvina zatkli až po piatich dňoch od brutálneho činu.

Vyšetrovatelia spočiatku vzniesli obvinenia iba proti Chauvinovi. Medzitým ale boli zadržaní aj ďalší traja príslušníci polície. Chauvina prokurátor obžaloval z vraždy druhého stupňa. Predtým bol Chauvin obžalovaný z vraždy tretieho stupňa. Obvinenia boli vznesené aj proti jeho trom kolegom. Zároveň boli na nich vydané zatykače. Denník The Star Tribune informoval, že minnesotský generálny prokurátor Keith Ellison obžaluje Thomasa Lana, J. Kuenga, Tou Thaoa z napomáhaniu a navádzaniu k vražde.

Len pre zaujímavosť – vražda 1. stupňa znamená úmyselné zabitie. Kategória vražda 3. stupňa sa používa iba v štátoch Minnesota, Florida a Pennsylvania.

Aké sú dôkazy?

Najdôležitejším dôkazom sú svedectvá očitých svedkov, ale aj videozáznamy, ktoré jasne ukazujú, že Chauvinov útok proti Floydovi trval niekoľko minút a bol extrémne brutálny.

Existujú tiež znalecké posudky. Pitva, ktorú si objednala Floydova rodina, dospela k záveru, že smrť spôsobilo udusenie spôsobené trvalým tlakom. Tlak na Floydov krk prerušil prítok krvi do mozgu, zatiaľ čo tlak na chrbát znemožnil dýchanie.

To je v rozpore s oficiálnou pitvou, ktorá dospela k záveru, že obeť zomrela na zástavu krvného obehu v dôsledku tlaku na krk. Okrem toho skonštatovala, že obeť bola údajne otrávená metamfetamínom. Floyd mal trpieť aj chorobou srdca a vysokým krvným tlakom. Obe tieto diagnózy prispeli k jeho smrti. Rodina však tieto ochorenia popiera.

Aký trest hrozí Chauvinovi?

V prípade obžaloby a odsúdenia z vraždy 3. stupňa (vražda bez úmyslu, ale s ľahostajnosťou k životu), ako to bolo pôvodne, hrozí v prípade odsúdenia páchateľovi maximálna dĺžka väzenia 25 rokov.

Lenže prokuratúra teraz zvýšila kategóriu na vraždu 2. stupňa, čiže vedomú vraždu. V tom prípade hrozí páchateľovi trest až 40 rokov väzenia.

Aká výzva je to pre súdnictvo?

Americkí experti na súdnictvo očakávajú, že štátni prokurátori z Hennepin County District Court v Minneapolise, kde sa bude prípad prejednávať, budú čeliť celému radu právnych prekážok, ktoré by mohli sťažiť rozsudok nad Chauvinom.

Bývalý prokurátor a profesor na renomovanej Georgetownskej univerzite vo Washingtone, Paul Butler, poukázal pre “Washington Post” na problémy pri odsudzovaní amerických policajtov. Butler, ktorý je sám Afroameričan, hovorí o tzv. “modrej stene mlčania”, na ktorú prokurátori v USA narážajú pri riešení trestných činov spáchaných policajtmi (narážajúc na modré uniformy policajtov). Spolupráca policajtov, ktorí sú v takýchto prípadoch obvykle hlavnými svedkami, je spravidla “nespoluprácou až nepriateľstvom”, uviedol Butler. Platí to dokonca aj pre porotu, ktorá nakoniec rozhoduje o vine. “Aj vtedy, keď sú sudcovia presvedčení, že bol spáchaný trestný čin, odsudzujú obžalovaného len veľmi neochotne, pretože si myslia, že odsúdiť policajta, ktorý urobil chybu, keď sa snažil len robiť si svoju prácu, je neférové.”

Kedy sa očakáva proces?

Expert CNN Elie Honig vychádza kvôli veľkým právnym prekážkam z toho, že len formulácia bodov žaloby bude trvať niekoľko mesiacov. Nie je tiež jasné, ako by terajšie protesty mohli ovplyvniť časový priebeh vznesenia žaloby. Preto nie je v súčasnosti možné predpovedať, aký čas bude celý tento proces trvať.

Príklady z minulosti

Z približne 100 policajtov, ktorí boli od roku 2005 obvinení z vraždy, bola väčšina oslobodených a iba 35 odsúdených, vysvetlil Honig. Väčšina z nich ale nebola odsúdená za vraždu, ale za zabitie z nedbanlivosti. U civilistov je miera odsúdenia až 90 percent.

Známym príkladom z minulosti bol súdny proces proti policajtom, ktorí v roku 1991 v Los Angeles ubili na smrť Afroameričana Rodneyho Kinga. Po tom, ako boli policajti o rok neskôr oslobodení spod obžaloby, vypukli v Los Angeles veľké nepokoje, ktoré si vyžiadali 53 obetí.

Mohlo by vás zaujímať