Domáce Top

Je nevyhnutné spolupracovať s mimovládnym sektorom

BRATISLAVA  – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák si myslí, že spolupráca vlády a mimovládneho sektora je nevyhnutná. Ako na koncoročnom stretnutí so zástupcami mimovládnych organizácií uviedol, rok 2015 bol rokom ťažkým, zložitým a búrlivým. „Bol to možno najťažší rok nového milénia. Na to, aby sme dokázali čeliť výzvam, ako napríklad migrácia, terorizmus, vojna v Sýrii či situácia na Ukrajine, je nevyhnutné, aby sme spojili sily – vláda a mimovládny sektor,“ povedal Lajčák pre médiá s tým, že pokiaľ ide o jeho rezort, je rád, že spolupráca s mimovládkami bola vždy veľmi partnerská, kvalitná a priniesla konkrétne výsledky, pričom ako príklady spolupráce spomenul Európsky rok rozvoja, oblasť ľudských práv či predsedníctvo Slovenska v Rade Európskej únie (SK PRES).

Príkladov, keď vláda spolupracovala s mimovládnym sektorom, je podľa šéfa diplomacie niekoľko. Spomenul napríklad tohtoročný Európsky rok rozvoja. „My sme spoločne organizovali celý rad rozvojových projektov a momentálne pracujeme na tom, aby sme na slovenské podmienky rozpracovali novú globálnu rozvojovú agendu, tzv. Agendu 2030, ktorú prijala Organizácia Spojených národov,“ uviedol Lajčák s tým, že spoločne pripravili aj nový zákon o rozvojovej pomoci, ktorý je modernejší a flexibilnejší.

Rezort zahraničia spolupracuje s mimovládkami aj v oblasti ľudských práv. „V tomto roku vláda schválila zásadný a strategický materiál – Národnú stratégiu ochrany a podpory ľudských práv na Slovensku. Je to materiál, ktorý nemá obdobu a je to taký akoby základný stabevný kameň celej diskusie o ľudských právach. Momentálne prebieha príprava akčných plánov na jeho implementáciu. A aj to prebieha vo veľmi úzkej spolupráci ministerstiev a mimovládneho sektora,“ povedal šéf slovenskej diplomacie.

Lajčák taktiež spomenul aj problematiku migrácie. „ Musíme sa s touto témou vyrovnať a opäť si to neviem predstaviť bez úzkej spolupráce s mimovládnym sektorom. My sme od začiatku boli v úzkej komunikácii s mimovládnymi organizáciami, zisťovali sme ich pripravenosť podieľať sa na riešení tejto problematiky, ich kapacity, ich potreby. Pokiaľ ide o konkrétny príklad, spomenul by som Výzvu k ľudskosti, na ktorú zareagovala vláda Slovenskej republiky,“ povedal šéf rezortu zahraničia. Ako ďalej dodal, konalo sa niekoľko stretnutí medzi organizátormi Výzvy k ľudskosti a predstaviteľmi jednotlivých ministerstiev. „Dohodli sme konkrétne kroky, ktoré budeme spoločne podnikať práve pri čelení tejto migračnej krízy,“ poznamenal.

Mimovládne organizácie budú podľa Lajčáka hrať významnú úlohu aj počas príprav a priebehu predsedníctva Slovenska v Rade Európskej únie. Ako podotkol, ministerstvu záleží na tom, aby bolo predsedníctvo vnímané ako vlastníctvo celého Slovenska, všetkých občanov. „Práve tu je veľký priestor pre mimovládne organizácie,“ myslí si minister. Mimovládky sa pritom podľa neho môžu zapojiť do predsedníctva tak, že budú napríklad oficiálnymi partnermi SK PRES. Mimovládny sektor sa bude ale tiež môcť uchádzať o granty. „My v januári ohlásime grantové kolo pre projekty súvisiace s predsedníctvom. Budú sa môcť uchádzať o granty z tohto fondu. Cieľom bude predkladať projekty, ktoré majú za cieľ spopularizovať predsedníctvo medzi slovenskou verejnosťou,“ vysvetlil Lajčák.