Politika Top Zahraničné

Jasný odkaz Turecku: Krajina s trestom smrti nebude členom EÚ

BRUSEL – Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné vecí Federica Mogheriniová varovala dnes Turecko, že jeho členstvo v európskom bloku nebude možné, ak opätovne zavedie trest smrti, o čom chce debatovať s tamojšími opozičnými stranami prezident Recep Tayyip Erdogan.

“Žiadna krajina sa nemôže stať členom EÚ, ak zavedie trest smrti,” citovala agentúra APA vyjadrenie Mogheriniovej popri zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli.

Tento postoj patrí do súboru európskych noriem

Na spoločnej tlačovej konferencii s ministrom zahraničných vecí USA Johnom Kerrym povedala, že tento postoj patrí do súboru európskych noriem.

Mogheriniová tiež pripomenula Turecku, ktoré sa uchádza o vstup do EÚ, že ako člen Rady Európy je viazané Európskym dohovorom o ľudských právach.

Zákaz vykonávať trest smrti je zakotvený v Charte základných práv EÚ. V Turecku sa popravy nevyužívajú od roku 1984 a v roku 2004 boli postavené mimo zákon. Prezident Erdogan po neúspešnom pokuse o prevrat z noci na sobotu vyhlásil, že s opozičnými stranami v parlamente prediskutuje možnosť opätovného zavedenia tohto prostriedku.