Domáce Politika

Jarjabek sa pustil do Kisku: Na toto nemá právo, tvrdí

Dušan Jarjabek - Zdroj: SITA/Diana Èernáková

BRATISLAVA – Prezident Andrej Kiska nemá podľa poslanca Smeru-SD Dušana Jarjabka právo vracať zákony parlamentu. Ako povedal Jarjabek, prezident, ktorý je podozrivý, že nedodržiava zákon, nemá právo NR SR určovať, čo je v súlade so zákonom. „Je to absurdné,“ vyhlásil Jarjabek, podľa ktorého Kiska rokuje s opozíciou o svojej budúcnosti a zároveň tvrdí, že zákony prijaté parlamentnom sú nezákonné. „Už sme mali takzvaný Slovenský štát, takzvaný reálny socializmus, ale takzvaného prezidenta sme ešte nemali. Je to absurdita,“ dodal Jarjabek.

Poslanci NR SR museli tento týždeň opätovne schváliť trojicu zákonov, ktoré parlamentu vrátil prezident Kiska na opätovné prerokovanie. Poslanci už v júni schválili návrh zákona o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania. Zákon zavádza úplne nový systém akreditácie v oblasti vysokoškolského štúdia, ktorý po novom bude zastrešovať samostatná verejnoprávna Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo. Rovnako schválili novelu zákona o vysokých školách. Novelou sa podľa ministerstva školstva zvýši napríklad otvorenosť vysokoškolského systému a zjednoduší sa tiež tvorba a úprava študijných programov.

Okrem toho sa zavádza nový typ študijného programu – interdisciplinárne štúdiá. Tento typ bakalárskeho študijného programu umožňuje vysokým školám novú formu organizácie štúdia a študentom umožňuje vytvoriť si jedinečný profil s ohľadom na výber absolvovaných predmetov, pričom majú možnosť oddialiť svoje rozhodnutie o hlavnom študijnom zameraní. Vrátená bola aj schválená novela zákona o súdoch, ktorá zavádza výnimku z plošného sprístupňovania súdnych rozhodnutí. Sprístupňovať sa nemajú súhlasy súdu s poskytnutím údajov, ktoré tvoria predmet telekomunikačného tajomstva a tiež súhlasy na použitie informačno-technických prostriedkov a príkazov súdu vydávaných podľa Trestného poriadku.