Top Zahraničné

Japonský premiér odsúdil útok v Dháke: Išlo o odporný terorizmus

TOKIO – Japonský premiér Šinzó Abe vyjadril dnes pobúrenie nad piatkovým teroristickým útokom islamistov v bangladéšskom hlavnom meste Dháka, ktorý si vyžiadal životy 20 civilistov vrátane siedmich Japoncov.

“Išlo o odporný terorizmus a cítim obrovský hnev. Pri pomyslení na obete nenachádzam slov,” vyhlásil Abe, ktorého cituje agentúra DPA. Premiér zároveň vyslal do Dháky zástupcu ministra zahraničných vecí. “Poveril som ho, aby prijal rodiny pozostalých a v čo najširšej miere im vyšiel v súčinnosti s bangladéšskymi úradmi v ústrety,” dodal premiér.

Šesť ozbrojených teroristov v piatok večer obsadilo reštauráciu Holey Artisan Bakery v Gulšáne, diplomatickej štvrti Dháky, a zadržiavalo v nej niekoľko desiatok rukojemníkov. Pred zásahom vojakov teroristi zavraždili 20 osôb a dvoch zasahujúcich policajtov. Všetkých ozbrojencov sa podarilo zabiť a oslobodiť ďalších 13 zadržiavaných ľudí.

Smrť svojich občanov medzičasom okrem Japonska potvrdili aj Taliansko (9), Bangladéš (2), India (1) a USA (1). Rukojemnícka dráma podľa stanice BBC trvala približne 12 hodín. Pripravenosť podporiť Bangladéš v jeho snahách zabrániť šíreniu násilného extrémizmu vyjadril aj generálny tajomník OSN Pan Ki-mun, ktorý zdôraznil nutnosť posilniť regionálne a medzinárodné opatrenia v oblasti boja s terorizmom.

Bangladéšsky minister vnútra dnes vyhlásil, že útočníci neboli zo samozvaného Daeš, ale patrili k miestnej militantnej skupine, ktorej činnosť je v krajine zakázaná už vyše desať rokov.