Spoločnosť Zahraničné

Japonsko sa spamätáva zo zemetrasenia. Počet obetí stúpol na 42

Foto: SITA/Kyodo News via AP

SAPPORO – Japonský premiér Šinzo Abe navštívil v nedeľu oblasť ostrova Hokkaidó, ktorú tento týždeň postihlo silné zemetrasenie s magnitúdou 6,7. Otrasy si vyžiadali najmenej 42 obetí, pričom jeden človek je stále nezvestný, informovala agentúra DPA.

Abe osobne zhodnotil rozsah škôd spôsobených zemetrasením a ním vyvolanými zosuvmi pôdy vo východnej časti metropole ostrova Hokkaidó Sapporo, a tiež v meste Acuma. Poškodených tam bolo množstvo domov, ciet a áut. Spomedzi 42 potvrdených obetí zahynulo 35 osôb v Acume, ktorá má 4600 obyvateľov. Úrady celkovo evidujú aj 600 zranených.

“Tempo poskytovania pomoci ešte zrýchlime a urobíme všetko preto, aby sa obete tejto katastrofy mohli vrátiť k bežnému životu a žiť s pocitom bezpečia,” prisľúbil Abe na zasadnutí vlády, ktoré sa konalo po jeho návrate do Tokia. Na pátracích a záchranných prácach a poskytovaní pomoci sa podieľa zhruba 41.000 ľudí vrátane vojakov, hasičov a policajtov.

V evakuačných centrách stále zostáva 2600 ľudí. Krátko po zemetrasení ich počet dosahoval 16.600. V postihnutej oblasti hrozia v dôsledku daždivého počasia ďalšie zosuvy pôdy. Epicentrum štvrtkového zemetrasenia s magnitúdou 6,7 sa nachádzalo neďaleko prístavného mesta Tomakomai v južnej časti ostrova Hokkaidó. Seizmológovia odvtedy zaznamenali viac ako 130 následných otrasov.  Zemetrasenie spôsobilo rozsiahly výpadok elektriny na celom ostrove: bez prúdu zostali takmer tri milióny domácností. Elektrinu stále nemá niekoľko stoviek domácností v Acume.