Politika Spoločnosť Zahraničné

Japonsko vyhlásilo v oblasti Tokia núdzový stav pre koronavírus

Zdroj: GettyImages

TOKIO – Japonská vláda vyhlásila vo štvrtok v oblasti Tokia mesačný núdzový stav po rekordnom dennom náraste počtu infekcií koronavírusom. Uviedla agentúra AFP.

 

“Obávam sa, že rýchle šírenie nového koronavírusu bude mať nepriaznivý vplyv na ľudské životy a ekonomiku,” povedal premiér Jošihide Suga pri oznámení nových opatrení, ktoré by mali začať platiť v piatok. Opatrenia sú však menej prísne než lockdowny v iných častiach sveta a tiež mäkšie ako v čase núdzového stavu v Japonsku vlani na jar. Minister poverený riešením koronavírusovej krízy v Japonsku už skôr varoval, že zdravotný systém v Tokiu je “napnutý”. Tokio vo štvrtok zaznamenalo 2447 nových prípadov a prekonalo tak rekord 1591 infikovaných z predchádzajúceho dňa. Napriek tomu ostáva miera úmrtí v Japonsku pomerne nízka; od prvej zistenej infekcie z januára 2020 zomrelo v krajine o niečo viac ako 3700 infikovaných. Vláda sa zdráhala vyhlásiť núdzový stav z obavy pred opätovným prepadom ekonomiky len krátko po tom, ako sa krajina dostala z recesie. Tokijská oblasť totiž vyprodukuje tretinu HDP celej krajiny.

Premiér napriek varovaniam expertov o nedostatočnom rozsahu opatrení potvrdil, že núdzový stav bude v porovnaní s minulým rokom konkrétnejší a viac limitovaný. Opatrenia prichádzajú pol roka pred začiatkom odložených olympijských hier 2020 v Tokiu. Premiér trvá na tom, že hry suskutočnia ako “dôkaz víťazstva ľudstva nad vírusom”. Koronavírusová kríza však pravdepodobne podľa AFP ešte viac utvrdí verejnosť v odpore ku konaniu hier. Väčšina obyvateľov bola proti ich uskutočneniu ešte pred terajším nárastom počtu nakazených v rámci tretej vlny.

Organizátori vo štvrtok oznámili, že odložia plánovanú verejnú prezentáciu olympijskej a paralympijskej pochodne v hlavnom meste. Tá sa mala uskutočniť ešte pred začiatkom celoštátnej štafety pochodne s olympijským ohňom 25. marca.
Japonsko dosiaľ neschválilo žiadnu vakcínu proti koronovírusu. Podľa vyjadrenia premiéra by sa mohlo s očkovaním v krajine začať koncom februára.