Zahraničné

Japonsko: Popravili bývalého vodcu sekty zodpovednej za útok sarínom v Tokiu

TOKIO: V Japonsku popravili Šoka Asaharu – zakladateľa náboženského hnutia Óm šinrikjó (Najvyššia pravda), zodpovedného za útok nervovým plynom sarínom v metre v Tokiu. S odvolaním sa na správy japonských médií o tom v piatok informovala agentúra DPA.

Podľa nemenovaných zdrojov popravili v Japonsku okrem 63-ročného vodcu aj viacero ďalších nasledovateľov tohto hnutia. Médiá celkový počet popravených nezverejnili. V tomto procese na trest smrti obesením odsúdili spolu 13 osôb.

Správu o poprave zakladateľa hnutia následne potvrdil hovorca japonskej vlády. Informácie o ďalších popravách nekomentoval, dodala agentúra AP.
Pri koordinovanom atentáte členov hnutia Óm šinrikjó z 20. marca 1995 zomrelo v priestoroch 16 staníc dvoch trás tokijského metra 13 ľudí a viac ako 6000 utrpelo zranenia. Napoly slepého zakladateľa hnutia Šoka Asaharu, ktorému sa pripisovali vraždy celkom 27 ľudí, definitívne odsúdili na trest smrti v roku 2007. Okrem tohto veľkého útoku mali jeho členovia na svedomí aj viacero ďalších vrážd.
Učenie sekty sa zakladalo na kombinácii predpovedí o apokalypse a vývoji zbraní hromadného ničenia. Predstavitelia kultu napríklad prorokovali, že USA napadnú Japonsko a premenia ho na skládku jadrového odpadu.

Takmer slepý Asahara založil sektu v roku 1987 a preplietol v nej učenie budhizmu a hinduizmu s apokalyptickými víziami. Oslovil tým až 10.000 stúpencov nielen v Japonsku, ale aj po celom svete – z nich mnohí boli aj absolventmi prestížnych univerzít.
Óm Šinrikjó sa v roku 1999 priznala k zodpovednosti za útok v metre a v roku 2000 sa premenovala na Alef – prvé písmeno hebrejskej abecedy.