Spoločnosť Zahraničné

Japonsko evakuuje kvôli koronavírusu svojich občanov z čínskeho Wu-chanu

Japonsko evakuuje kvôli koronavírusu svojich občanov z čínskeho Wu-chanu. Zdroj: SITA / AP

TOKIO – Japonsko plánuje evakuovať stovky svojich občanov zo stredočínskeho mesta Wu-chan, kde sa začala epidémia nového koronavírusu. V pondelok o tom informoval zákonodarca a generálny tajomník japonskej vládnej Liberálnodemokratickej strany (LDP) Tošihiro Nikai, ktorého citovala tlačová agentúra DPA.

 

Tokio plánuje poslať charterový let do spomínaného hlavného mesta čínskej provincie Chu-pej v utorok a evakuuje odtiaľ japonských občanov, ktorí si želajú vrátiť sa domov.

Vláda potvrdila, že v provincii žije približne 560 japonských štátnych príslušníkov, spresnil minister zahraničných vecí Tošimicu Motegi.

V nedeľu zistili v Japonsku štvrtý prípad nákazy smrtiacim vírusom, ktorý sa šíri z Číny. Návštevníkovi pochádzajúcemu z Wu-chanu, mužovi po štyridsiatke, diagnostikovali v strednom Japonsku zápal pľúc spôsobený novým koronavírusom, informovalo ministerstvo zdravotníctva.

Muž pricestoval do Japonska minulý týždeň a v piatok 24. januára išiel do nemocnice v prefektúre Aiči, lebo sa uňho objavila horúčka. Diagnózu mu potvrdili v nedeľu, dodala agentúra Kjódó.

Tokio potvrdilo druhý a tretí prípad v piatok a v sobotu, keď dvom návštevníkom z Wu-chanu – mužovi so ženou – diagnostikovali toto vírusové ochorenie.

Prvý prípad zistili v polovici januára, keď mal čínsky občan žijúci v okolí Tokia pozitívne testy na vírus. Tento Číňan začiatkom januára navštívil Wu-chan.