Domáce Kauzy Politika Top

PRÁVE TERAZ Monika Jankovská ako štátna tajomníčka končí. Hovorí o mediálnom lynči

Monika Jankovská ako štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti skončila. Zdroj: Peter Korček / Glob.sk

BRATISLAVA – Odchodom kvôli nej hrozil minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd), odvolávať pre ňu chcú premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD). Štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská (Smer-SD) po takmer dvoch týždňoch od prevalenia údajnej komunikácie s Marianom Kočnerom prehovorila. Oznámila svoj koniec.

 

Monika Jankovská na tlačovom brífingu oznámila, že ako štátna tajomníčka na ministerstve spravodlivosti končí. “Doručím list premiérovi aj ministrovi spravodlivosti a tým pádom sa ujímam funkcie sudcu,” uviedla. “Chceli ste moju verejnú popravu, aj prostredníctvom nepodložených informácií a mediálneho lynču, tak ju tu máte,” vyhlásila. Podľa vlastných slov tak urobila pod tlakom, ktorý je vyvíjaný na jej rodinu. “Mediálno-politický cirkus sa hlboko dotýka mojej rodiny, synov, matky, ktorí absolútne nemajú nič spoločné s politikou,” uviedla. Ako dodala, ak by tlak na jej blízkych vyvíjaný nebol, vo funkcii by zostala. Po odchode z ministerstva sa chce vrátiť späť do sudcovského talára.

Krátko pred brífingom o svojom rozhodnutí hovorila s ministrom spravodlivosti Gáborom Gálom, premiérom Petrom Pellegrinim a šéfom strany Smer-SD Robertom Ficom. Tlak na to, aby odstúpila, vraj na ňu nevyvíjal nikto. Rozhodla sa sama. Vyjadrila sa aj na margo zaisťovacích úkonov, ktoré u nej vykonala polícia. Podľa Jankovskej jej muži zákona mobilný telefón nezadržali tak, ako to bolo prezentované v médiách, ale im ho sama odovzdala aj s prístupovými heslami. Zároveň spochybnila aj komunikáciu, ktorá má pochádzať z telefónu Mariana Kočnera. Podľa nej totiž mohol s telefónom, kým sa dostal do rúk vyšetrovateľov, ktokoľvek manipulovať.

Osudová komunikácia

Kauzu odštartovali správy, o ktorých médiá informovali v polovici augusta. Podľa nich si mal podnikateľ Marian Kočner, obvinený v prípade vraždy Jána Kuciaka, údajne o Jankovskej písať cez aplikáciu Threema s ďalšou obvinenou Alenou Zsuzsovou. Rozoberať mali možnú situáciu po vládnej kríze na jar 2018 (bezprostredne po Kuciakovej vražde). Kočner mal v tom čase  Jankovskú označiť ako “svoju opičku” na ministerstve spravodlivosti.

Po tom, ako sa správy objavili v médiách, vykonala polícia 22. augusta viaceré zaisťovacie úkony, v rámci ktorých zadržala mobilný telefón aj štátnej tajomníčke rezortu spravodlivosti. Následne sa v médiách objavili informácie, že s Kočnerom si mala písať aj samotná  Jankovská. Vymeniť si mali približne 1 000 správ. Jankovská, ktorá mala byť v tom čase na dovolenke, však zverejnené informácie dementovala cez sociálnu sieť s tým, že s Kočnerom nekomunikovala a ani sa s ním nestretla.

Pellegrini Jankovskej už pred pár dňami odkázal, že je na jej zvážení, či situácia nie je na škodu jej a aj strane Smer-SD. Zdroj: TASR /– Dano Veselský

Ak nie Jankovská, tak Pellegrini

Po zadržaní Jankovskej telefónu, ako aj po medializovaní jej údajnej komunikácie s Kočnerom, vzrástol tlak na jej odchod z funkcie. Ten žiadala najmä opozícia. Hnutie OĽaNO na čele s Igorom Matovičom zorganizovalo viaceré protesty priamo pred ministerstvom – jeden aj priamo dnes. Zároveň opozícia iniciovala mimoriadnu schôdzu, na ktorej chce odvolať z funkcie premiéra Petra Pellegriniho, ktorý sa mal previniť tým, že Jankovskú ihneď nezbavil funkcie. Po vyzbieraní dostatočného počtu podpisov ju predseda parlamentu Andrej Danko zvolal na tento piatok. Začať má o 9:30 hod.

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) pohrozil svojím odchodom. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Pellegrini naznačil, čo má Jankovská urobiť

Predseda vlády Peter Pellegrini od začiatku trval na tom, že ak sa Jankovská previnila voči tomu, “ako má konať vysoká štátna úradníčka,” okamžite zaujme rázny postoj. Uviedol tiež, že je na jej zvážení, či celá situácia pomáha jej, ako aj strane, ktorá ju do funkcie nominovala. To zopakoval aj dnes. “Všetky tieto podozrenia je potrebné vysvetliť, vyvrátiť a vykonať všetky kroky na dôveru ľudí v slovenskú justíciu. Súdnictvo musí odolávať akémukoľvek ovplyvňovaniu a rozhodovať nestranne a v duchu spravodlivosti,” vyhlásil po stretnutí s predsedníčkou Súdnej rady SR Lenkou Praženkovou. Polícia totiž zasiahla nielen voči Jankovskej, ale aj voči viacerým sudcom.

Gál hrozil demisiou

Ku konkrétnym krokom voči svojej štátnej tajomníčke nepristúpil po prevalení kauzy ani minister spravodlivosti Gábor Gál. Avizoval však, že ak sa prepojenie Jankovskej na Mariana Kočnera potvrdí, sám podá návrh na jej odvolanie. Ak by strana Smer-SD, ktorá ju do funkcie nominovala, trvala na jej zotrvaní, pohrozil, že demisiu podá od sám.