Domáce Kauzy Politika Top

Jankovská si mala s Kočnerom vymeniť až tisíc správ. Gál ani Pellegrini zatiaľ zodpovednosť nevyvodili

Jankovská si mala s Kočnerom vymeniť vyše tisíc správ. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

BRATISLAVA (redakcia) – V súvislosti s údajnou komunikáciou Mariana Kočnera a štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej vyšli na povrch ďalšie informácie. Zareagoval na ne aj premiér Peter Pellegrini.

 

Vo štvrtok si prišli policajti z NAKA pre mobilné telefóny štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej. Údajne tento zásah súvisel s Marianom Kočnerom, ktorý ju mal v komunikácii s Alenou Zsuzsovou nazývať svojou “opičkou.”  S podnikateľom obvineným z vraždy novinára si mala písať aj Jankovská. Potvrdila to aj hovorkyňa rezortu spravodlivosti Zuzana Drobová. Polícia aj na sociálnej sieti informovala, že NAKA zasahovala v súvislosti so zaistenými správami. “Rezort potvrdzuje informáciu, že počas dnešného dňa odovzdala štátna tajomníčka Monika Jankovská svoj telefón polícii a je plne súčinná s orgánmi činnými v trestnom konaní. V prípade potreby bola ochotná vypovedať, polícia to však nevyžadovala,” uviedla Drobová.

Polícia zaistené správy nešpecifikovala. Priblížila, že vyšetrovatelia vykonali “početné zaisťovacie úkony v trestnej veci týkajúcej sa korupčnej trestnej činnosti a zneužívania právomoci verejného činiteľa”. Vzhľadom na súčasné štádium ale nechceli poskytnúť bližšie informácie.

Polícia v zásahoch pokračovala aj včera. Viac si prečítajte TU. 

Písali si často

TV Markíza však prišla s informáciou, že Jankovská si mala s Kočnerom vymeniť až vyše tisíc správ. Komunikácia mala prebiehať od jesene 2017 až do Kočnerovho zadržania.

Vyšetrovatelia z NAKA však okrem mobilu Jankovskej  zabavili telefón aj prokurátorovi Okresnej prokuratúry Bratislava I. Bystríkovi Palovičovi, sudkyni Krajského súdu v Bratislave Andrei Haitovej (sestra Moniky Jankovskej), sudcovi Okresného sudu Bratislava I. JUDr. Vladimírovi Sklenkovi a tiež sudkyni Miriam Repákovej, píše stránka tvnoviny.sk.

Premiér Pellegrini sa k informáciám vyjadrí “veľmi rýchlo a veľmi jasne”. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

K informáciám sa vyjadril aj premiér

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) sa k osobe štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej vyjadrí “veľmi rýchlo a veľmi jasne”, pokiaľ sa preukáže, že nekonala tak, ako štátny orgán konať má. Reagoval tak na štvrtkové zaisťovacie úkony polície u Jankovskej.

“Nebudem robiť súdy na základe strohých informácií. Mám informáciu, že Národná kriminálna agentúra (NAKA) zasahovala u viacerých osôb, požiadala o poskytnutie mobilných telefónov. Na základe toho dnes nebudem prijímať stanovisko, či pani štátna tajomníčka má alebo nemá zotrvať vo funkcii. Samo o sebe požiadanie o odobratie telefónu, aby sa prešetrili skutočnosti, ešte nehovorí, že sa niečo stalo,” povedal predseda vlády novinárom počas piatkového otvorenia zimného štadióna v Žiari nad Hronom.

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) sa k úkonom súvisiacim s Jankovskou nevyjadruje, aby nezasahoval a nezmaril vyšetrovanie. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

“Ak následne bude potvrdené, že pani štátna tajomníčka mohla mať nejakú nezákonnú alebo toxickú komunikáciu s obvinenou osobou pána Kočnera, potom, samozrejme, k tomu zaujmem stanovisko,” doplnil Pellegrini s tým, že pokiaľ sa podozrenia potvrdia alebo vyvrátia, vyjadrí sa veľmi jasne.

Premiér momentálne podľa vlastných slov nemá dostatok informácií, v tejto veci koná NAKA. “Nikto jej nezväzuje ruky, má plnú podporu mňa aj celej vlády, aby konala, ako konať má,” dodal.

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) sa k úkonom súvisiacim s Jankovskou nevyjadruje, vraj aby nezasahoval a nezmaril vyšetrovanie. Podľa slov hovorkyne ministerstva Zuzany Drobovej necháva minister vyšetrovanie plne v kompetencii orgánov činných v trestnom konaní. “O ďalšom postupe bude informovať,” dodala v piatok Drobová.