Domáce Politika Top

Jankovská končí. Vraj neskoro. Tak by mal aj Pellegrini

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Monika Jankovská končí, chuť opozície odvolať premiéra však nie. Mimoriadna schôdza, na ktorej sa poslanci pokúsia dostať z funkcie Petra Pellegriniho s najväčšou pravdepodobnosťou v piatok bude. A to aj potom, čo vo funkcii skončila štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská. Práve jej zotrvávanie na vysokom poste vo vláde bolo tŕňom v oku pre opozíciu. Tej sa nepáčilo, že Pellegrini ju z funkcie nestiahol po správach o jej údajnej komunikácii s Marianom Kočnerom.  Rozhodla sa teda z funkcie odvolať jeho. A chce to aj teraz, keď už Jankovská na ministerstve balí kufre.

 

Pod zvolanie mimoriadnej schôdze sa podpísalo dokopy 32 opozičných poslancov. Zástupcov na podpisovom hárku mala SaS, Sme rodina aj OĽaNO, ktoré zvolanie schôdze iniciovalo. Pridalo sa aj niekoľko nezaradených poslancov. Dôvodom bolo, že Pellegrini neodvolal Moniku Jankovskú z funkcie. Podpisy na jej zvolanie odovzdali v piatok a Národná rada SR dnes informovala, že schôdza sa začne v piatok o pol desiatej dopoludnia.

Opozícia na odvolávaní trvá

Medzičasom sa však situácia zmenila – Monika Jankovská včera popoludní oznámila, že z postu štátnej tajomníčky odchádza po tlaku, ktorý bol vyvíjaný na jej rodinu a vracia sa do talára sudkyne. Opozícia však aj napriek tomuto kroku na piatkovej mimoriadnej schôdzi trvá. “Pellegrini z pozície predsedu vlády odmietol vyvodiť zodpovednosť, využiť svoju kompetenciu a odvolať štátnu tajomníčku, hoci mohol a mal, a preto sa bude konať mimoriadna parlamentná schôdza,” povedal líder hnutia OľaNO Igor Matovič. Ako vysvetlil, “Pellegriniho hriech” sa Jankovskej odchodom nezmyl.

Monika Jankovská ako štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti skončila. Zdroj: Peter Korček / Glob.sk

Matovič tiež uviedol, že svoje podpisy nestiahnu ani ďalšie opozičné strany – SaS a Sme rodina. A tie to potvrdili. “Dôvodov na odvolanie tejto vlády je toľko, že Jankovská je len kvapkou vody. Musela odstúpiť sama po tlaku médií, premiér Pellegrini ju nebol schopný odvolať,” povedal pre TASR Peter Pčolinský zo Sme rodina. SaS zasa uviedla, že sa potvrdzujú ich slová, že “premiér Peter Pellegrini je len bábkou v rukách Roberta Fica, pretože nenašiel ani len náznak odvahy, aby Moniku Jankovskú odvolal. O situácii sme rokovali s naším partnerom z OĽaNO. Zhodli sme sa, že dôvody na zvolanie mimoriadnej schôdze pretrvávajú, keďže takýto slabý premiér Slovensku iba škodí.”

Smer-SD poďakoval Jankovskej

Samotný premiér, ktorého chcú kvôli Jankovskej odvolávať, po jej odstúpení oznámil, že je rád, že po jeho pondelkovom stretnutí s Gáborom Gálom prišlo takéto rozhodnutie. Zopakoval však, že rozsudky vynášajú súdy a vyšetrujú orgány činné v trestnom konaní. „Spravodlivosť sa nerobí na ulici a ani v médiách a ja dodnes nedisponujem konkrétnymi dôkazmi, ktoré by mi postačovali na vyvodenie politickej zodpovednosti,” vyhlásil. Tiež povedal, že dúfa, že Igor Matovič aj Richard Sulík budú Jankovskú nasledovať a odídu z politického života pre svoje stretnutie s Marianom Kočnerom, obvineným z objednávky vraždy Jána Kuciaka.

Koaličná vláda bude v piatok čeliť odvolávaniu svojho predsedu. Zdroj: SITA / Ľudovít Vaniher

Strana Smer-SD, ktorá štátnu tajomníčku do funkcie nominovala, poďakovala Jankovskej za odvedenú prácu. Podľa sociálnych demokratov tým, že opozícia trvá na mimoriadnej schôdzi len potvrdzuje, že je bandou komediantov. “Je tragikomické sledovať daňového podvodníka I. Matoviča, ktorý sa osobne stretával s obvineným M. Kočnerom, ako poskakuje pred MS SR a hovorí o odvolávaní štátnej tajomníčky za akúsi nepotvrdenú a ničím nepodloženú SMS komunikáciu medzi obvineným M. Kočnerom a štátnou tajomníčkou Monikou Jankovskou,” uviedli.

Podpredseda parlamentu a šéf koaličného Mosta-Híd Béla Bugár rozhodnutie Jankovskej odstúpiť víta, mohlo však podľa neho prísť o čosi skôr. Dôvody na odvolanie Petra Pellegriniho z premiérskeho kresle nevidí. Hovorca predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS) zasa zopakoval, že predseda schôdzu zvolal na piatok tak, ako to káže po odovzdaní minimálne 30 poslaneckých podpisov zákon. Viac sa k situácii nevyjadril.