Politika Zahraničné

Izraelský parlament hlasoval za rozpustenie, voľby budú 2. marca

Premiér Netanjahu je obžalovaný z úplatkárstva, podvodu a porušenia dôvery. Zdroj: TASR / AP

JERUZALEM – V Izraeli sa budú konať parlamentné voľby 2. marca, už tretie za posledný rok. Parlament totiž vo štvrtok nadránom schválil zákon o vlastnom rozpustení a súčasťou tejto legislatívy je aj presné stanovenie termínu volieb. Informovala o tom tlačová agentúra DPA. Pripomenula, že je to prvá takáto situácia v dejinách židovského štátu.

 

Takzvaný zákon o rozpustení parlamentu (Knesetu) prešiel posledným, štvrtým čítaním. Za zákon v 120-člennom parlamente hlasovalo 94 zákonodarcov, proti nemu žiaden.

Nové voľby sú nutné, lebo zákonodarcovia sa do stredajšej polnoci, ktorá bola konečným termínom, nedokázali dohodnúť na zostavení vládnej koalície, čo by voľby odvrátilo.

Vládnu koalíciu po voľbách zo 17. septembra nedosiahol ani pravicový premiér Benjamin Netanjahu so svojou stranou Likud a ani jeho centristický súper Benny Ganc s blokom Modrá a biela. Rovnaká situácia bola aj po voľbách z 9. apríla.

Obaja lídri, Netanjahu aj Ganc, spolu diskutovali o vytvorení vlády národnej jednoty, ale ich rokovania stroskotali.

Premiér Netanjahu (70) pôjde tentoraz do volieb s ďalším kameňom okolo krku – je totiž obžalovaný z úplatkárstva, podvodu a porušenia dôvery v troch od seba nezávislých prípadoch známych ako Kauza 1000, 2000 a 4000. Vyšetrovaný je aj v prípade známom ako Kauza 3000. Netanjahu obvinenia odmieta.

Netanjahu bude prechodne úradujúcim premiérom až do zostavenia novej vlády – tento proces môže po marcových voľbách trvať celé mesiace, upozornila vo štvrtok agentúra Reuters.

Netanjahu sa vzdá všetkých ministerských funkcií okrem postu premiéra

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorý je obžalovaný z úplatkárstva, podvodu a porušenia dôvery v troch od seba nezávislých prípadoch, sa do 1. januára 2020 vzdá všetkých svojich ministerských funkcií, premiérom však zostane aj naďalej. Informovali o tom vo štvrtok jeho právni zástupcovia, píše agentúra AFP.

Žiadosť o to, aby Netanjahu odstúpil z postov ministra práce, ministra zdravotníctva, ministra pre diaspory a námestníka ministra poľnohospodárstva podalo na najvyšší izraelský súd Hnutie za kvalitnú vládu v Izraeli (MQG). Toto hnutie uviedlo, že Netanjahuov úmysel vzdať sa ministerských funkcií nestačí a to, že bude naďalej premiérom, označilo za “hroznú hanbu pre Izrael”.

Ministri, ktorí čelia obvineniam zo spáchania trestných činov musia na základe izraelských zákonov rezignovať. Takéto pravidlá sa však nevzťahujú na funkciu predsedu vlády. Netanjahu obvinenia voči svojej osobe odmieta a prokuratúru a médiá obviňuje z politicky motivovaného honu na čarodejnice.

Netanjahuovi právni zástupcovia vo štvrtok uviedli, že ministerské funkcie nebude zastávať od 1. januára 2020. Do tohto termínu podľa informácií ministerstva spravodlivosti vymenuje nových ministrov. “Premiér bude funkciu premiéra zastávať aj naďalej, ako to vyplýva zo zákona,” dodali advokáti Avi Halevy a Michael Rabello.