Zahraničné

Izraelčanka odsúdená v Rusku za pašovanie drog požiadala Putina o milosť

Vladimir Putin - Zdroj: TASR/ Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

JERUZALEM – Mladá Izraelčanka Naama Issacharová, odsúdená v Rusku za držanie a pašovanie drog na 7,5 roka väzenia, v nedeľu oficiálne požiadala ruského prezidenta Vladimira Putina o udelenie milosti. Informoval o tom denník Jerusalem Post s odvolaním sa na vyhlásenie jej obhajoby.

Denník pripomína, že Issacharovej matka sa pred niekoľkými dňami stretla s Putinom počas jeho návštevy  Izraela. Šéf Kremľa jej povedal, že “všetko bude v poriadku” a jej dcéra sa vráti domov, neuviedol však kedy.

Issacharovú, Izraelčanku s americkým občianstvom, zadržali 9. apríla 2019 v tranzitnej zóne moskovského letiska Šeremetievo, keď sa vracala z Naí Dillí do Tel Avivu. V batohu, ku ktorému v tejto časti letiska ani nemala prístup, sa našlo 9,6 gramu hašiša.

Súd v meste Chimki pri Moskve túto 25-ročnú ženu v októbri odsúdil na 7,5 roka väzenia, keď ju uznal za vinnú z pašovania drog a ich prechovávania. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že prezidentskú milosť pre Issacharovú nie je možné udeliť bez toho, aby o ňu najprv formálne nepožiadala. O udelenie milosti požiadal Putina aj izraelský premiér Benjamin Netanjahu.