Politika Top Zahraničné

Izraelćania nahnevali Palestínu. Urazili prezidenta Abbása

JERUZALEM – Palestínsky prezident Mahmúd Abbás údajne v 80. rokoch pracoval ako agent sovietskej tajnej služby KGB. Pod krycím menom “Krotov” (Krtko) mal Abbás v roku 1983 pôsobiť v sýrskej metropole Damask.

Informovala o tom v stredu izraelská televízia Kanál 1 na základe správy, ktorú sa jej podarilo získať. Palestínski predstavitelia správu odmietli a označili ju za ďalší pokus Izraela a iných krajín o Abbásovu diskreditáciu.

Ďalší pokus o diskreditáciu

Člen ústredného výboru Abbásom vedeného hnutia Fatah Muhammad Madání pre denník Haarec uviedol, že ide o jednoznačné úsilie niektorých elementov vrátane Izraela poškodiť Abbásovu povesť.

„Je to ďalší pokus o jeho diskreditáciu,” dodal Madání.

Styky s Moskvou v popise práce

Podľa Madáního sa vzťahy medzi bývalým Sovietskym zväzom a Organizáciou za oslobodenie Palestíny (OOP) začali rozvíjať koncom 60. rokov po návšteve šéfa OOP Jásira Arafata v Moskve.

Sovietsky zväz dodával Palestínčanom zbrane a Abbás ako člen výkonného výboru OOP pôsobil ako spojka medzi touto organizáciou a Moskvou.

Člen výkonného výboru OOP a blízky spolupracovník palestínskeho prezidenta Ahmad Madždalání pre Haarec povedal, že Abbás nepotreboval na komunikáciu so Sovietmi tajný kanál, pretože stál na čele Organizácie palestínsko-sovietskeho priateľstva, čo znamená, že styky s Moskvou mal priamo v popise práce.

Prezident nereagoval

Abbás sa k správe o svojom údajnom pôsobení v KGB nevyjadril. Zdroje blízke úradu palestínskeho prezidenta však tvrdia, že arabské štáty a USA sa usilujú vyvinúť na Abbása nátlak, aby obnovil spoluprácu s bývalým funkcionárom Fatahu Muhammadom Dahlánom.

Abbás takéto snahy označil za hrubé zasahovanie do vnútorných záležitostí Palestínčanov.