Politika Zahraničné

Irán zruší obmedzenia nukleárneho výskumu a vývoja, oznámil Rúhání

Hassan Rúhání
Iránsky prezident Hasan Rúhání vyhlásil, že jadrový program jeho krajiny bude bez obmedzení. Zdroj: SITA/AP

TEHERÁN – Iránsky prezident Hasan Rúhání vyhlásil, že jadrový program jeho krajiny bude “bez obmedzení” týkajúcich sa výskumu a vývoja, keď bude v piatok spustená tretia fáza odstupovania od jadrovej dohody z roku 2015. Informovali o tom agentúry DPA a AFP.

 

“V tretej fáze bude iránska nukleárna agentúra od piatka realizovať bez obmedzení všetko, čo je potrebné na rozšírenie domácej nukleárnej technológie a vedeckého výskumu,” povedal Rúhání v stredu večer v štátnej televízii.

Ubezpečil však, že európski signatári jadrovej dohody budú mať ďalšie dva mesiace na to, aby ju úplne dodržiavali. Ak sa tak stane, Irán podľa prezidenta obráti kurz a vráti sa k plnému zachovávaniu dohody.

Rúhání potvrdil svoje predošlé vyjadrenie o tom, že Irán do dvoch dní oznámi nový krok, ktorým ešte viac obmedzí dodržiavanie jadrovej dohody. Tento tretí krok bude podľa neho “najdôležitejší a bude mať mimoriadne následky”.

Irán v máji oznámil, že nebude rešpektovať niektoré obmedzenia vyplývajúce z dohody, pokiaľ ostatné signatárske krajiny neurobia viac pre zmiernenie sankcií, ktoré voči islamskej republike znova zaviedli Spojené štáty po tom, ako od dohody odstúpili.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) začiatkom júla potvrdila, že Irán začal obohacovať urán na 4,5-percentný podiel štiepneho izotopu U-235, hoci dohoda stanovuje limit 3,67 percenta. Potvrdila tiež prekročenie 300-kilogramového limitu pre zásoby nízkoobohateného uránu.