Politika Zahraničné

Irán tvrdí, že počítačové útoky voči nemu neboli úspešné

Americký prezident Donald Trump tajne oprávnil Kybernetické veliteľstvo USA, aby podniklo odvetný útok voči Iránu. Zdroj: SITA/AP

TEHERÁN – Teherán v pondelok oznámil, že počítačové útoky voči Iránu, o ktorých počas uplynulého víkendu informovali médiá, neboli úspešné. Na svojom konte na sociálnej sieti Twitter to napísal iránsky minister informácií a komunikačných technológií Mohammad Azararí Džahromí.

 

Útoky sa podľa neho “nevydarili, aj keď ich organizátori vynaložili veľa úsilia”. Minister sa vo svojom tvíte nezmienil o tom, že by počítačové útoky boli americké, informovala agentúra AFP.

Podľa Džahromího sa minulý rok sa Iránu podarilo zmeriť 33 miliónov kybernetických útokov. “Chcel by som poznamenať, že kyberterorizmu čelíme už dlho,” dodal.

Zo správ amerických médií počas uplynulého víkendu vyplynulo, že Spojené štáty uskutočnili kybernetické útoky namierené proti iránskemu systému riadenia rakiet a špionážnej sieti. Došlo k nim po tom, ako Teherán minulý štvrtok (20. júna) zostrelil americké bezpilotné lietadlo.

Agentúra AFP spresnila, že americký prezident Donald Trump tajne oprávnil Kybernetické veliteľstvo USA, aby podniklo odvetný útok voči Iránu, informovali cez víkend noviny Washington Post po tom, ako šéf Bieleho domu ohlásil uvalenie nových sankcií na islamskú republiku.

Zmienený kyberútok podľa správy ochromil počítače využívané na riadenie odpaľovania rakiet a striel. Podľa portálu Yahoo News bola terčom aj špionážna skupina, ktorá má na starosti sledovanie lodí v Perzskom zálive.

Zostrelenie dronu, ktorý podľa Teheránu narušil vzdušný priestor Iránu, čo Washington popiera, zväčšilo napätie panujúce po sérii útokov na tankery, z ktorých Spojené štáty obvinili Irán. USA už predtým oznámili vyslanie vojenských posíl do oblasti Perzského zálivu s odvolaním sa na obavy z možnej iránskej agresie.

Trump v piatok oznámil, že v noci na piatok na poslednú chvíľu odvolal nálety na iránske ciele, keď mu generáli oznámili, že by pri nich zahynulo 150 ľudí. To by totiž podľa Trumpa nebola “primeraná” reakcia na štvrtkové zostrelenie amerického prieskumného bezpilotného lietadla Iránom.

Irán varuje, že je schopný zostreliť aj ďalšie drony

Vrchný veliteľ iránskeho vojenského námorníctva kontradmirál Husajn Chanzádí v pondelok uviedol, že Irán je schopný zostreliť aj ďalšie americké špionážne drony podobne ako ten, ktorý minulý týždeň zostrelili Revolučné gardy. Informovala o tom agentúra AP.

Podľa Chanzádího Teherán dokáže “dať ďalšiu drvivú odpoveď… a nepriateľ to vie”.

Irán: Nové sankcie USA nebudú mať žiadny účinok

Irán tvrdí, že nové hospodárske sankcie, ktoré na neho plánujú uvaliť Spojené štáty, nebudú mať nijaký účinok. Informovala o tom v pondelok agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie iránskeho ministerstva zahraničných vecí.

“Naozaj nevieme, aké tie (nové sankcie) budú, a na čo sa ešte chcú zamerať, zároveň si však myslíme, že nebudú mať nijaký účinok,” uviedol hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Abbás Músaví.

Americký prezident Donald Trump v sobotu na Twitteri uviedol, že Spojené zavedú v pondelok voči Iránu “významný” súbor sankcií. Dodatočné sankcie pripravuje Trumpova administratíva aj napriek tomu, že Irán už v súčasnosti čelí zo strany Spojených štátov mimoriadne prísnym hospodárskym sankciám.