Zahraničné

Irán stanovil podmienky pre prípadné stretnutie s Trumpom

TEHERÁN: Irán stanovil dve podmienky, za akých by sa mohlo uskutočniť stretnutie iránskeho vedenia s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ktorý ponúkol schôdzku kedykoľvek a bez akýchkoľvek podmienok.
Hamíd Abútálebí, poradca iránskeho prezidenta Hasana Rúháního, napísal vo svojom vyhlásení na sieti Twitter, že Trump by mal najprv odvolať odstúpenie Spojených štátov od zmluvy o iránskom jadrovom programe a zrušiť nové sankcie uvalené na Irán. Išlo o vôbec prvú reakciu Iránu na Trumpovu ponuku, uviedla tlačová agentúra DPA.
“Vrátiť sa k jadrovej dohode, skoncovať s nepriateľskými slovami a rešpektovať iránsky ľud,” napísal Abútálebí vo svojom tvíte.
Trump v pondelok nečakane vyhlásil, že by sa “určite stretol” s iránskym prezidentom Rúháním, ak by s tým druhá strana súhlasila. Podľa vlastných slov by to urobil bez stanovenia akýchkoľvek “predbežných podmienok”.
Trump uviedol na spoločnej tlačovej konferencii s talianskym premiérom Giuseppem Contem, že verí v prospešnosť takýchto stretnutí. Poukázal pritom na prínos svojich nedávnych schôdzok so severokórejským vodcom Kim Čong-unom a ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Trump taktiež varoval, že Iránu nesmie byť nikdy dovolené vlastniť jadrové zbrane.
Agentúra AP pripomína, že americký prezident sa v minulých týždňoch zameral na iránsku hrozbu a došlo aj k vzájomnej slovnej prestrelke medzi Washingtonom a Teheránom. V jej pozadí je jednostranné odstúpenie Spojených štátov od kľúčovej jadrovej dohody s Iránom z roku 2015, o ktorom Trump rozhodol v máji tohto roka.