Spoločnosť Zahraničné

Irán priznal, že omylom zostrelil ukrajinské lietadlo

Trosky havarovaného lietadla. Zdroj: SITA / AP

TEHERÁN – Irán v sobotu oznámil, že jeho armáda “neúmyselne” zostrelila ukrajinské dopravné lietadlo. Pri tragédii neďaleko Teheránu zahynulo v stredu všetkých 176 ľudí na palube. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na štátne médiá. Podľa Iránu nešťastie spôsobila “ľudská chyba”.

Podľa vyhlásenia, z ktorého citovali štátne médiá, sa ukrajinské lietadlo omylom považovalo za “nepriateľský cieľ” po tom, ako zmenilo smer k “citlivému vojenskému stredisku” iránskych revolučných gárd. Podľa príslušného vyhlásenia boli v tom čase Iránci “v stave najvyššej pohotovosti”. Agentúra AP pripomenula, že krajina má napäté vzťahy so Spojenými štátmi.

Na snímke záchranári na mieste havarovaného ukrajinského lietadla v Teheráne 8. januára 2020. Zdroj: TASR / AP

Vo vyhlásení sa ďalej uvádza, že zostrelenie lietadla spôsobila “ľudská chyba”. Teherán sa za tragédiu ospravedlnil s tým, že svoje systémy zmodernizuje, aby sa takýmto “chybám” v budúcnosti zabránilo. Uviedol tiež, že osoby zodpovedné za tragédiu budú trestne stíhané.

Lietadlo ukrajinskej leteckej spoločnosti Ukraine International Airlines (UIA) havarovalo v stredu krátko po štarte z letiska v Teheráne. Nehodu nikto neprežil. Medzi obeťami boli dvaja Ukrajinci a deväť ukrajinských členov posádky, 82 iránskych občanov, najmenej 57 Kanaďanov, desať Švédov, štyria Afganci, traja Nemci a traja Briti.

Pri katastrofe prišlo o život 176 ľudí. Zdroj: SITA / AP

Kanadská vláda pôvodne oznámila, že pri nehode zahynulo 63 jej občanov. Spojené štáty a Kanada tvrdili, že podľa špionážnych informácií Irán zasiahol Boeing 737-800 leteckej spoločnosti UIA raketou, zrejme omylom. Teherán toto tvrdenie niekoľko dní odmietal.