Politika Zahraničné

Irán oznámil ďalší odklon od jadrovej dohody, do centrufúg dá fluorid uránový

Na archívnej snímke zo satelitu DigitalGlobe má byť iránske zariadenie na obohacovanie uránu. Zdroj: TASR/AP

TEHERÁN – Iránsky prezident Hasan Rúháni v utorok oznámil, že Irán naplní 1044 centrifúg fluoridom uránovým (UF6) – plynným uránom – čím sa ešte viac vzdiali od záväzkov plynúcich zo Spoločného komplexného akčného plánu (JCPOA, tzv. jadrovej dohody) z roku 2015. S odvolaním sa na Rúhániho vyhlásenie, ktoré naživo odvysielala iránska štátna televízia, o tom informovala agentúra AP.

 

Iránsky líder spresnil, že centrifúgy by mali byť fluoridom uránovým napĺňané od stredy v jadrovom komplexe Fordú.

Na základe jadrovej dohody by však mali iránske centrifúgy rotovať bez fluoridu uránového, keďže ide o zlúčeninu používanú v procese obohacovania uránu.

Práve na produkciu obohateného uránu, ktorý môže byť využitý ako palivo v jadrových reaktoroch alebo ako munícia v jadrových hlaviciach, zaviedla JCPOA pre Irán prísne limity.

Výmenou za tieto obmedzenia sa signatárske krajiny zaviazali zmierniť ekonomické sankcie voči Iránu. V roku 2018 však od dohody odstúpili Spojené štáty, ktoré následne na islamskú republiku uvalili nové sankcie.

Európske štáty, ktoré nesúhlasia s jednostranným odchodom Spojených štátov od zmluvy, sa snažia Iránu pomôcť zmierniť následky amerických sankcií a udržať tak JCPOA v platnosti.

Teherán však považuje snahy európskych partnerov za nedostatočné a v posledných mesiacoch začal podnikať kroky smerujúce k zväčšeniu množstva a miery obohatenia svojich zásob uránu.