Zahraničné Spoločnosť

Irán k vyšetrovaniu pádu lietadla prizval svetových expertov

Zdroj: SITA / AP

TEHERÁN – Irán povolí expertom z americkej spoločnosti Boeing, ako aj expertom z Ukrajiny, Spojených štátov, Francúzska i Kanady, aby s ním spolupracovali pri vyšetrovaní stredajšieho pádu ukrajinského dopravného lietadla. Oznámil to šéf iránskeho úradu pre civilné letectvo Alí Ábedzáde, ktorého v piatok citovala agentúra DPA.

 

Ábedzáde v iránskej televízii povedal, že Teherán už v tejto veci upovedomil americký Národný úrad pre bezpečnosť dopravy (NTSB), pričom ten už určil experta, ktorý ho bude pri vyšetrovaní zastupovať.

Samotný NTSB vzápätí v piatok na Twitteri potvrdil, že od iránskeho úradu pre civilné letectvo dostal “oficiálne oznámenie” o havárii a uviedol, že sa na vyšetrovaní zúčastní prostredníctvom svojho “akreditovaného zástupcu”, ktorého na túto úlohu vybral.

“NTSB naďalej v súvislosti s haváriou monitoruje situáciu a posudzuje mieru svojej účasti pri vyšetrovaní. Rovnako ako pri akomkoľvek inom vyšetrovaní, na ktorom sa NTSB zúčastňuje, nebude ani (v tomto prípade) špekulovať o príčinách pádu,” uviedol NTSB vo zverejnenom vyhlásení, z ktorého citovala agentúra AFP.

Vyšetrovanie pádu lietadla má viesť práve iránsky úrad pre civilné letectvo, píše agentúra DPA. Dodáva, že iránske ministerstvo zahraničných vecí medzičasom potvrdilo aj účasť expertov zo spoločnosti Boeing.

Pri katastrofe prišlo o život 176 ľudí. Zdroj: SITA / AP

Ukrajinské dopravné lietadlo typu Boeing 737 sa zrútilo v stredu krátko po štarte z medzinárodného letiska v iránskom hlavnom meste Teherán, pričom jeho destináciou bol Kyjev. Pri havárii zahynulo všetkých 176 osôb na palube. Medzi obeťami je 82 Iráncov, 63 Kanaďanov, 11 Ukrajincov (vrátane 9 členov posádky), desať Švédov, štyria Afganci, traja Nemci a traja Briti.

K pádu lietadla došlo v stredu nadránom, len niekoľko hodín po tom, ako Irán spustil raketový útok na iracké základne, kde sa nachádzajú americké sily – ako reakciu na cielené zabitie iránskeho vojenského veliteľa Kásema Solejmáního z 3. januára americkým bezpilotným lietadlom.

Lídri viacerých západných mocností vrátane kanadského premiéra Justina Trudeaua či britského premiéra Borisa Johnsona naznačili, že lietadlo mohlo byť zostrelené iránskou raketovou strelou, pričom zostrelenie mohlo byť aj neúmyselné.