Politika Zahraničné

Irán chce zaradiť medzi teroristické organizácie jednotky USA na Blízkom východe

Donald Trump. Zdroj: SITA/AP Photo/Jacquelyn Martin

WASHINGTON – Iránsky minister zahraničných vecí  Mohammad Džavád Zaríf vyzval v pondelok na zaradenie Centrálneho velenia americkej armády (CENTCOM) na iránsky zoznam teroristických organizácií. 

Urobil tak v reakcii na predchádzajúce vyhlásenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, podľa ktorého USA zaradili elitné iránske Revolučné gardy na svoj zoznam “zahraničných teroristických organizácií”. Informovala o tom agentúra AP.

Svoju výzvu zaslal Zaríf podľa iránskej štátnej agentúry IRNA formou listu iránskemu prezidentovi Hasanovi Rúhánímu. Pod Centrálne velenie americkej armády (CENTCOM) spadajú jednotky USA rozmiestnené v oblasti Blízkeho východu, Egypta a Afganistanu.

Predstavitelia americkej administratívy uviedli, že vyhlásenie Revolučných gárd za teroristickú organizáciu má prehĺbiť zahraničnopolitickú izoláciu Iránu. USA podľa nich nebudú tolerovať Teheránu pokračujúcu podporu povstaleckých skupín, ktoré podkopávajú stabilitu v oblasti Blízkeho východu.

Irán už v sobotu avizoval, že v prípade vyhlásenia jeho elitných gárd za teroristickú organizáciu sa môže uchýliť k odvetnému kroku. Teherán pohrozil, že na svoj zoznam teroristických skupín recipročne zaradí americkú armádu.