Spoločnosť Zahraničné

Irán chce zakázať Instagram z dôvodu nemorálneho obsahu

Irán chce zakázať Instagram. (TASR/AP)

TEHERÁN – Predstavitelia justície v Iráne chcú zakázať sociálnu sieť Instagram umožňujúcu zdieľanie fotiek z dôvodu nemorálneho obsahu, informovala vo štvrtok agentúra DPA.

“Obsah Instagramu nanešťastie nie je len nelegálny, ale aj nemorálny a obscénny,” povedal zástupca štátnej prokuratúry pre oblasť informačných technológií Džavád Džavádníja.

Úrady pri uplatnení zákona čakajú na konečné rozhodnutie iránskej vlády, informovala agentúra ISNA, na ktorú sa DPA odvoláva.

Instagram je v Iráne populárny a milióny ľudí ho využívajú na zdieľanie obrázkov a videí. Väčšina jeho obsahu – v rámci krajiny a aj zo zahraničia – však porušuje prísne islamské zákony, ktoré v krajine platia.

Úrady už v krajine zakázali sociálne média Facebook, Twitter a aj službu Telegram umožňujúcu posielať správy. Iránske úrady Telegram zablokovali koncom marca 2018 a ako dôvod uviedli obavy o bezpečnosť štátu.

Tieto aplikácie sa často používajú pri šírení protivládnych odkazov, čo je považované za narúšanie národnej bezpečnosti, napísal na svojom webovom portáli britský denník The Daily Telegraph.

Mnohí obyvatelia Iránu používajú virtuálne privátne siete (VPN), ktoré im umožňujú zákaz obísť. Prieskum uskutočnený štátnymi médiami podľa DPA zistil, že 40 až 45 miliónov ľudí v krajine s počtom obyvateľov približne 81 miliónov stále používa Telegram.