Regióny Žilina

Inšpektorát práce v Žilinskom kraji odhalil desiatky nelegálnych zamestnancov

Zdroj: TASR / František Iván

ŽILINA 23. augusta (SITA) – Počas kontroly v Žilinskom kraji inšpektori práce odhalili 35 cudzincov, ktorí nelegálne pracovali u svojho zamestnávateľa. Akciu na odhaľovanie ilegálnej práce vykonal Národný inšpektorát práce v spolupráci s príslušníkmi Oddelenia cudzineckej polície Policajného zboru v Žiline a s príslušníkmi Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru.

 

Kontrolu vykonali v areáli troch spoločností v Žiline, Kysuckom Novom Meste a Čadci. Inšpektori s kolegami z polície celkovo skontrolovali niekoľko desiatok štátnych príslušníkov zo Srbska, Ukrajiny, Kórejskej republiky a Bosny a Hercegoviny. Predbežné zistené výsledky a skutočnosti predpokladajú, že až 33 štátnych príslušníkov Ukrajiny, jeden štátny príslušník Bosny a Hercegoviny a jedna štátna príslušníčka Srbskej republiky, spolu teda 35 cudzincov, pracovali u svojho zamestnávateľa nelegálne.

Podľa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVaR) zamestnávanie štátnych príslušníkov tretej krajiny s miestom výkonu práce na území Slovenskej republiky musí spĺňať niekoľko predpisov. Cudzinec musí mať Modrú kartu Európskej únie, tá mu umožňuje vstúpiť, zdržiavať sa, pracovať na území Slovenska, vycestovať z územia Slovenska a opätovne vstúpiť na územie Slovenska v čase, na aký mu bola vydaná. Cudzinec musí mať taktiež udelený prechodný pobyt na účel zamestnania aj podľa zákona Slovenskej republiky aj podľa zákona svojej rodnej krajiny a povolenie o obsadení konkrétneho pracovného miesta.