Domáce Kauzy Politika Spoločnosť Top

VIDEO Inšpekcia a polícia spoja svoje sily. Sólymos chce takto riešiť aj čierne skládky

Spoločná tlačová konferencia Ministerstva žživotného prostredia (MŽP) SR a Slovenskej inššpekcie žživotného prostredia (SIŽP) na tému Zhrnutie výsledkov kontrol inššpektorov za prvý polrok 2018 v Bratislave 19. októbra 2018. Na snímke minister žživotného prostredia SR László Sólymos. FOTO TASR – Jakub Kotian

BRATISLAVA – Minister životného prostredia László Sólymos chce, aby polícia a Inšpekcia životného prostredia spojili svoje sily. Posledné dni podľa neho ukázali, že práve toto je účinná cesta ako bojovať s envirokriminalitou. Svoj návrh chce zakotviť aj legislatívne. Inšpekcia tiež dostala väčší rozpočet. 

 “MŽP a rezort vnútra už nejaký čas pracujú na zefektívnení riešenia envirokriminality. Stanovili sme si niekoľko okruhov. Predovšetkým chceme legislatívne zakotviť spoluprácu inšpekcie a polície. Napríklad, aby inšpekcia v sprievode polície mohla vstúpiť na súkromný pozemok,” avizoval minister. Kedy sa jeho slová stanú realitou však povedať nevie.

Výhody spolupráce polície a SIŽP je vidieť aj pri tohtotýždňovom zásahu NAKA v Moste pri Bratislave a Limbachu, ktorý prebehol v spolupráci so SIŽP. Zásah zrejme súvisel s vývozom nebezpečného materiálu pod diaľnicu D4 R7.

Ako už Glob.sk informoval, firma NDD za ktorou stojí Michal Grebeči, nelegálne ťažila štrkopiesok. Ten vozila ako podkladový materiál pod diaľnicu D4. Vzniknuté jamy následne zahrabávali odpadom, na miestach teda de facto vzniká čierna skládka. Tieto úkony sú zaznamenané na videu, ktorým Glob disponuje.

Aby toho nebolo málo, pozemky v Moste pri Bratislave nepatria Grebečiho firme. Má ich v prenájme od Slovenského pozemkového fondu, teda od štátu. Na zmluve je podpísaná súčasná ministerka Gabriela Matečná, ktorá v tom čase vykonávala funkciu generálnej riaditeľky SPF.