Domáce GPlus Spoločnosť Servis Top

Inovatívna novinka skrýva nebezpečenstvo. Lekárnici zdvíhajú varovný prst

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Známa slovenská lekáreň sa rozhodla uľahčiť pacientom prístup k ,,liekom prvej pomoci”. Lekárenský automat má pomôcť v čase, keď sú všetky lekárne zatvorené a vás práve prepadla bolesť. Je ale takýto druh samoobsluhy bezpečný? Už nepotrebujú pacienti odbornú pomoc lekárnikov?  Odpovede sme hľadali u kompetentných inštitúcií.

 

Novinka od lekárne Dr. Max sa zatiaľ nachádza len v hlavnom meste na Trnavskom mýte v podchode. Do konca roka by mali na Slovensku pribudnúť ďalšie štyri lekárenské automaty. Dva v Bratislave a zvyšné dva v Košiciach. Na východe Slovenska ho budete môcť nájsť na Staničnom námestí. V hlavnom meste čoskoro pribudne na ulici M. Schneidera Trnavského v mestskej časti Dúbravka. Zvyšné dve lokality si lekáreň ešte necháva pre seba.  Automat ponúka lieky bez predpisu, výživové doplnky, zdravotnícke pomôcky, dezinfekciu, lieky na tráviace ťažkosti či na prechladnutie. Síce ide len o predaj doplnkového sortimentu, pri ktorom by nemalo hroziť žiadne riziko, opak je pravdou. ,,Je však potrebné zvážiť takýmto spôsobom ponúkaný sortiment doplnkov výživy, pri ktorých existujú taktiež kontraindikácie a riziko interakcií s užívanými liekmi,” varuje prezident Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) Ondrej Sukeľ. Lekáreň sa pri zriaďovaní tejto novinky nechala inšpirovať zahraničím a samotnými pacientmi. ,,Zistili sme, že existujú klienti, ktorí sa vo voľnom čase nedostanú do lekárne, niektorým sa nechce v lekárni čakať, iní by zase uprednostnili nákup vybraného sortimentu inak ako osobným stretnutím v lekárni,” vysvetlil pre Glob.sk pôvod myšlienky zriadiť lekárenský automat PR manažér lekárne Dr. Max Peter Sedláček.

Do konca roka by mali na Slovensku pribudnúť ďalšie štyri lekárenské automaty. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Stará dobrá lekáreň

Pri nonstop automate však absentuje lekárnikovo odporúčanie. V súčasnosti vám v kamennej lekárni pri výdaji lieku poskytne lekárnik odborné rady. Lieky na predpis môžu vydávať len vysokoškolsky vzdelaní farmaceuti. Bez predpisu možno dostať liek aj od laboranta so strednou zdravotníckou školou. Ministerstvo zdravotníctva ale odporúča pacientom, nakupovať lieky v kamennej lekárni. ,,Pre pacienta je najbezpečnejší nákup liekov za odbornej asistencie lekárnika. Hrozba predávkovania liekmi sa nedá úplne vylúčiť ani vtedy, ak si pacient vyberie lieky v lekárni. V lekárni však má pacient v prípade záujmu možnosť získať viac podrobnejších informácií o lieku,” vysvetlila hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Lekáreň Dr. Max ale hovorí, že sortiment, ktorý do automatu vybrali je nie je potrebné konzultovať s lekárnikom. ,,Ak pacient užíva alebo hodlá v budúcnosti užívať nejaké lieky a mal by ich kombinovať ich so stravou, vitamínmi, výživovými doplnkami a podobne, platí základné pravidlo, že by si mal detailne prečítať príbalový leták, ktorý je súčasťou balenia,” doplnil PR manažér Peter Sedláček.

Ministerstvo zdravotníctva taktiež odporúča pacientom nakupovať lieky v kamennej lekárni. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Nonstop pomoc

O predaji takéhoto sortimentu prostredníctvom automatu lekárnici hovoria ako o neregulovanom maloobchode ,,Sme však presvedčení, že akékoľvek postupy posúvajúce lekárenstvo smerom k maloobchodu nie sú žiaduce,” doplnil prezident SLeK Sukeľ.

S otázkou či by nebolo bezpečnejšie pre pacientov radšej predĺžiť otváracie hodiny kamenných lekární, sme sa obrátili na rezort zdravotníctva. ,,Prevádzkový čas lekárne schvaľuje samosprávny kraj pri vydávaní povolenia na poskytovanie lekárenskej starostlivosti vo verejnej lekárni. Spravidla prevádzkový čas  navrhuje držiteľ povolenia,” reagovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Eliášová. O zámere zriaďovať lekárenské automaty ministerstvo zdravotníctva netušilo. Lekáreň Dr. Max rezort neinformovala.

O zámere zriaďovať lekárenské automaty ministerstvo zdravotníctva netušilo. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček