Zahraničné

Indonézski pátrači prinášajú zlé správy. Pád lietadla zrejme nikto neprežil

Zdroj: SITA / AP

JAKARTA – Nehodu lietadla spoločnosti Lion Air, ktoré sa zrútilo v pondelok ráno do mora krátko po štarte v indonézskej Jakarte, zrejme neprežil ani jeden zo 189 ľudí na palube. Informuje o tom agentúra AP s odvolaním sa na predstaviteľa Národnej a pátracej agentúry. Bambang Suryo Aji uviedol, že ich operácia sa zameriava na nájdenie tiel a preživších neočakávajú. Ako tiež dodal, zatiaľ použili šesť vriec na pozostatky, ktoré našli.

Lietadlo spadlo do vôd pri provincii Západná Jáva, kde hĺbka dosahuje 30 až 35 metrov. Aji uviedol, že zatiaľ neidentifikovali miesto, kde sa nachádza trup stroja. Pátranie je naplánované na sedem dní a v prípade potreby ho môžu predĺžiť. Na mieste nehody pátra viac ako 300 ľudí vrátane policajtov, vojakov i miestnych rybárov. Šéf spomínanej agentúry Muhammad Syaugi už skôr počas tlačovej konferencie informoval, že sa vrak lietadla momentálne pokúšajú nájsť potápači. Prezident Joko Widodo už nariadil vyšetrovanie nehody a vyzval Indonézanov, aby sa modlili.

Podľa Lion Air stroj smeroval do Pangkal Pinangu v súostroví pri Sumatre a nachádzalo sa v ňom 181 pasažierov, medzi ktorými bolo jedno dieťa a dve bábätká, a osem členov posádky. Na palube vraj boli dvaja cudzinci – taliansky občan a pilot, ktorý pochádzal z Indie.

Indonézske ministerstvo dopravy informovalo, že Boeing 737 Max 8 vzlietol z Jakarty zhruba o 6:20 a zrútil sa o 13 minút neskôr. Podľa dát na webstránke FlightAware sa lietadlo dostalo len do výšky 1 580 metrov. Ďalšia letecká webstránka Flightradar24 uvádza, že havarovaný stroj bol nový a spoločnosti Lion Air ho doručili v auguste.

Nehoda je najhorším leteckým nešťastím v Indonézii od decembra 2014, keď sa do mora zrútilo lietadlo spoločnosti AirAsia smerujúce zo Surabaye do Singapuru. Vtedy zomrelo všetkých 162 ľudí na palube.

 

Galéria
Nehodu lietadla neprežilo 189 ľudí. Zdroj: TASR / AP
Kompetentní pátrajú po trupe lietadla. Zdroj: SITA / AP
Kompetentní vyťahujú z mora trosky. Zdroj: SITA / AP
Kompetentní vyťahujú z mora trosky. Zdroj: SITA / AP
navigate_before
navigate_next