Domáce Politika Spoločnosť Top

Inaugurácia očami zahraničných médií: Žena, ktorá pobláznila Slovensko a protokolárne zakopnutie

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA (Redakcia/TASR) – Inaugurácii prezidentky Zuzany Čaputovej sa podrobne venovali české i maďarské médiá. Detailne sledovali jej inauguračný prejav. Vyzdvihli, že sa ujala funkcie ako prvá žena v dejinách Slovenska. Kritike sa ale nevyhol predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko, kvôli ktorému nemalo Slovensko niekoľko minút svoju hlavu štátu.

 

Väčšina zahraničných spravodajských webov prevzala správy z ich domovských agentúr. Podrobne sa venovali inauguračnému programu a, samozrejme, aj inauguračnému prejavu. Médiá komentovali aj to, že Zuzana Čaputová sa ujala funkcie ako prvá žena v dejinách Slovenska. Neobišli ani situáciu, keď sa počas príchodu Čaputovej k budove bratislavskej Reduty ozvali aj výkriky. Podľa nich nemá nová prezidentka skúsenosti s politikou. Zahraničné médiá si všimli aj voľbu šiat od známeho návrhára.

Portál iDNES.cz napísal, že atmosféra bola uvoľnenejšia než pri poslednej slávnostnej inaugurácii. Väčšina ľudí Čaputovej po ceste tlieskala, s občanmi si podávala ruku. Niektorí priaznivci mali dokonca na sebe tričká s nápisom ,,Zuzana Čaputová, moja prezidentka’‘. Neobišli ani problém, kedy sme na niekoľko minút nemali hlavu štátu. Slovenská Ústava predpisuje zloženie sľubu na pravé poludnie, Čaputová ho ale zložila až o niekoľko minút neskôr. Dôvodom bol dlhší prejav predsedu parlamentu a šéfa SNS Andreja Danka.

iDnes.cz tiež napísal, že Čaputová sa od neznámej favoritky prepracovala v kampani ,,k úplnej favoritke, ktorá pobláznila Slovensko’‘. Portál spomenul, že samotný Andrej Kiska, od ktorého prevzala funkciu, ju vo voľbách niekoľkokrát podporil. Ona chce zase pokračovať v jeho šľapajách. K výhre jej spočiatku pomohli výkony v predvolebných debatách a výzor skromnej a sympatickej ženy, ktorá chce do politiky vrátiť slušnosť a férovosť, píše portál iDNES.cz.

iDNES.cz tiež konštatuje, že otázka, koho pozvať na oficiálne udalosti spojené s prevzatím úradu, ukázala, “ako veľmi sa vládnucej strane Smer-SD nepáči, že Čaputová porazila jej favorita”. Pozvánku na slávnostnú schôdzu parlamentu, počas ktorej sa inaugurácia odohrala, totiž dostali tiež niekdajší Čaputovej súperi napriek tomu, že “v minulosti zostávali neúspešní kandidáti doma”. Podľa iDNES.cz musí Čaputová počítať s tým, že to vo funkcii nebude mať jednoduché. “V parlamente stále dominuje strana expremiéra Roberta Fica a v blízkej budúcnosti sa to zrejme nezmení. Voličov má Smer-SD stále dosť, akokoľvek jeho preferencie vytrvalo klesajú,” napísal portál.

Budúci týždeň čakajú novú prezidentku prvé povinnosti. Vo štvrtok navštívi Prahu, kde sa stretne s českým prezidentom Milošom Zemanom. Portál iDNES.cz poukázal, že pritom Zeman vo voľbách podporil jej rivala Maroša Šefčoviča.

 

Portál iDNES.cz. napísal o Čaputovej. Zdroj: idnes.cz

Bez hlavy štátu

Server Lidovky.cz v článku “Deň D Zuzany Čaputovej, na čele Slovenska vystriedala Kisku” uviedol, že prvý oficiálny deň v úrade je pre každého prezidenta príležitosťou urobiť množstvo symbolických gest. Server tiež napísal, že v minulosti sa Čaputová úspešne angažovala proti plánom na vybudovanie novej skládky odpadov v meste Pezinok. V roku 2017 vstúpila do mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko (PS) a minulý rok sa stala jej podpredsedníčkou. “Po víťazstve v prezidentských voľbách sa vzdala členstva v strane PS, ktoré v koalícii s ďalšou mimoparlamentnou stranou SPOLU tento rok vyhralo na Slovensku európske voľby.”

Web Eurozpravy.cz si všimol “protokolárne zakopnutie” počas vlastnej inaugurácie. Hoci slovenská Ústava predpisuje zloženie sľubu na pravé poludnie, Čaputová tak na slávnostnej schôdzi parlamentu urobila až o niekoľko minút neskôr. Dôvodom bol dlhší prejav predsedu parlamentu Andreja Danka.

Eurozpravy.cz tiež spomenul, že vo svojom novom pôsobisku Čaputová privítala niekoľko desiatok seniorov, ktorých pozvala na slávnostný obed. “Naviazala tak na Kisku, ktorý v deň svojej inaugurácie pred piatimi rokmi pozval do Prezidentského paláca bezdomovcov, seniorov a ľudí, ktorí vyrastali v detských domovoch,” dodal web.

Server Info.cz v komentári napísal, že necelé tri mesiace po prezidentských voľbách “už v pozadí inaugurácie zúri ďalšia, omnoho dôležitejšie bitka” a to  kampaň pred parlamentnými voľbami, ktoré sa uskutočnia v marci 2020. Tie môžu znamenať dôležitú zmenu v doterajšom smerovaní Slovenska. ,,Prvýkrát od roku 2010 je možné, že novú vládu nezostaví niekdajší premiér a predseda strany Smer Robert Fico”, uvádza Info.cz.

 

Portál Eurozpravy.cz. napísal o Čaputovej. Zdroj: eurozpravy.cz

Decentnosť a čestnosť

Maďarské médiá prevzali správu agentúry MTI, z ktorej v titulkoch vyzdvihli skutočnosť, že na Slovensku úrad prezidenta obsadila prvýkrát žena i to, že vo svojom inauguračnom prejave Čaputová povedala, že bude venovať osobitnú pozornosť problémom menšín.

Internetová stránka komerčnej spravodajskej stanice InfóRádió v tejto súvislosti poznamenala, že Čaputová zriadila dvojčlenný tím poradcov z radov národnostných menšín, pričom predchádzajúce hlavy štátov sa touto oblasťou nezaoberali.

Podľa spravodajského servera Privátbankár.hu “Slovensko dnes aj oficiálne písalo históriu”.

Spravodajský server 24.hu podčiarkol, že nová slovenská prezidentka na inauguračný obed pozvala 40 dôchodcov. Všimol si tiež, že hlava štátu si obliekla decentné šaty. Čaputovú označovali za agentku amerického finančníka Georgea Sorosa, avšak stala sa prvou prezidentkou, ktorá odkázala, že čestnosť nie je prejavom slabosti, dodal 24.hu.

 

Galéria
Čaputová prichádza do paláca. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Čaputová sa ujala funkcie prezidentky. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Prezidentka si pozvala na obed seniorov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Andrej Kiska. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Kiska s manželkou blahoželali novej prezidentke. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Čaputovú prišli podporiť davy ľudí. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
navigate_before
navigate_next