Domáce Politika Spoločnosť Top

Ide do tuhého! Danko si rozhodne servítku pred ústa nedáva, dôvodom je Kalavská

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Tvrdé slová na adresu stratifikácie nemocníc si vypočula ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská z úst predsedu parlamentu Andreja Danka. Ten označil jej jednanie za neštandardné a reformu zdravotníctva pomenoval ako ,,odrb” na Slovákov. Každý hlas je pritom pri presadzovaní tak zásadnej zmeny, akou je stratifikácia nemocníc, potrebný. Kalavská je preto ochotná aj tentokrát opäť zopakovať a vysvetliť Slovenskej národnej strane (SNS), čo by reforma zdravotníctva mohla priniesť. Danko ale o ďalšie rokovanie nemá záujem a čaká, čo povie predseda strany Smer-SD Robert Fico, ktorý Kalavskú nominoval do funkcie ministerky.

 

,,SNS nemá čo rokovať s ministerkou, ak ona sama nemá podporu svojej materskej politickej strany.” Aj také je súčasné stanovisko strany SNS k stratifikácii nemocníc. Šéfka rezortu zdravotníctva čelí posledné týždne ostrej kritike od predsedov dvoch najsilnejších koaličných strán – A. Danka a R. Fica. Len minulý piatok pretlačila ministerka Kalavská na rokovanie vlády svoj návrh reformy zdravotníctva. Vláda sa nakoniec rozhodla stratifikáciu podporiť a posunuli ju do prvého čítania v parlamente. Ako však voľba dopadne,  nie je isté, predseda SNS sa totiž vyjadril jasne. ,,Podporíme to, ak to bude mať hlavu a pätu. Toto je úplné zúfalstvo, čo oni predvádzajú,” povedal pre Glob.sk Danko. 

Ako najväčší problém celej stratifikácie vníma Andrej Danko nastavenie siete nemocníc. ,,Rešpektujeme, že súkromné nemocnice fungujú na Slovensku. Ale nemôžu vytvárať sieť výkonov v kombinácii štátnych a súkromných nemocníc. Hádam nikto nechce zabetónovať súkromné nemocnice do siete štátnych nemocníc,” zdôraznil Danko s tým, že odmieta akékoľvek rušenie štátnych nemocníc. Ministerka zdravotníctva pritom hovorí a nepochopení materiálu reformy zdravotníctva zo strany SNS. ,,Ministerstvo zdravotníctva odmieta tvrdenia SNS, že prelomová reforma zdravotníctva Stratifikácia alebo Zdravá zmena prinesie rušenie nemocníc. V tomto prípade ide o hrubé nepochopenie materiálu,” reagoval rezort zdravotníctva.

Kalavská je ochotná diskutovať, Danko chce vidieť podporu Smeru. Zdroj: Glob.sk

Bez Fica ani na krok

Síce Kalavská na veľkej reforme zdravotníctva pracovala so svojim tímom tri roky, predseda parlamentu Andrej Danko nevidí žiadne zlepšenia a pokroky. ,,Za štyri roky nedali jednu nemocnicu dokopy, systém nenastavili a teraz sa idú tváriť, že keď sa stratifikácia neschváli, tak sa zdravotníctvo neposunie,” rozhorčene reagoval Danko s tým, že reforma zdravotníctva je skutočne potrebná. Od Kalavskej očakáva, že získa podporu v prvom rade od strany Smer-SD a Roberta Fica. ,,Musí si najskôr vybaviť podporu Smeru, až potom sa budeme vyjadrovať. Toto je problém. Kalavská je nominantka Smeru a má prísť s Ficom a povedať, že toto chceme,” doplnil Danko. 

Členovia poslaneckého klubu SNS sa ešte musia stretnúť, aby prediskutovali ich ďalšie kroky. ,,Podľa môjho názoru stratifikáciu treba urobiť, sú tam určité výhrady, ale to si povieme na klube,” povedal pre Glob.sk člen Výboru NR SR pre zdravotníctvo a poslaneckého klubu SNS Štefan Zelník. Či sa stotožňuje s názorom Andreja Danka, neprezradil.

Čaká sa na Ficove rozhodnutie. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

V strane Smer sa rozhoduje

Premiér Peter Pellegrini ubezpečil verejnosť, že bude robiť všetko preto, aby reformu nemocníc podporila v parlamente aj strana Smer-SD. ,,Sám by som dobre nespával, ak by sme tento prvý krok na vláde neurobili. To by som sa asi pýtal sám seba, načo sedím na stoličke premiéra,” povedal po rokovaní vlády predseda vlády. Či skutočne najsilnejšia politická strana podporí Kalavskej stratifikáciu, ešte nie je isté. ,,Rokujeme a hľadáme riešenie o podobe zákona, akým bude stratifikácia nemocníc predložená, pričom kladieme dôraz na dva základné ciele – nesmie to ohroziť samotných pacientov a nesmie dôjsť k rušeniu nemocníc,” reagoval pre Glob.sk hovorca strany Smer-SD Ján Mažgút.

Smeráci budú ešte rokovať. Zdroj: SITA/Diana Černáková